Rozkazy 1945-1949

Rozkazy 1945-1949

Postautor: Bogusław Wolf » 20 wrz 2014, 23:21

Myślę, że Kolegów, którzy głównie dzięki uprzejmości p. Jerzego Stachurskiego, który wskazał link w sieci - mają możliwość lektury nowej książki Witalija Fies'kowa i zespołu "Siły zbrojne ZSRR. Od Armii Czerwonej do Armii Radzieckiej" - zainteresuje wydany niedawno przez rosyjskie Archiwum Wojskowe zbiór rozkazów Ludowego Komisarza Obrony oraz Ministra Sił Zbrojnych ZSRR z okresu od 12 października 1945 r. do końca 1949 roku.
Książka na około 550 stronach zawiera 298 rozkazów z tego okresu. Należy podkreślić, że są to głównie rozkazy organizacyjne, najbardziej dla historyka interesujące. Na ich podstawie można krytycznie się odnieść do szeregu ustaleń - niestety często błędnych - zawartych w pracy Fies'kowa i zespołu.
Rozkazy zawarte w tym zbiorze są wyjątkowo istotne, ponieważ regulują wielkie zmiany strukturalne, związane z przechodzeniem Armii Czerwonej na stopę pokojową oraz przeprowadzoną zaledwie kilka lat później gwałtowną rozbudowę sił zbrojnych ZSRR związaną z początkiem zimnej wojny. Szereg z tych rozkazów pomimo upływu lat jeszcze do niedawna było niedostępnych dla szerszego grona czytelników.
Książka została wydana w niewielkim nakładzie 1000 egz. W repozytorium DEPOSITFILES jest do pobrania bardzo dobrej jakości skan książki w formacie PDF - pod adresem:
http://dfiles.eu/files/53yfadlhf
Pozdrawiam, Bogusław
Bogusław Wolf
Ekspert
 
Posty: 486
Rejestracja: 02 sie 2003, 02:00

Informacja

Ten wątek ma 11 odpowiedzi

Musisz być zalogowany, aby zobaczyć wszystkie posty w tym wątku.


Zarejestruj się lub Zaloguj się

Wróć do Armie świata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość