Dowódcy dywizji WP

Dowódcy dywizji WP

Postautor: Wiesław Mąsior » 08 paź 2005, 08:26

Z uwagi na to, że za nazwą (i osiągnięciami) konkretnej dywizji znajduje się zawsze człowiek (dowódca), proponuję podjęcie nowego tematu. Dowódcy dywizji WP. Nie widzę żadnego powodu aby datą wyznaczającą miał być 1.01.1986.

Na podstawie dostępnych mi materiałów sporządziłem poniższy wykaz. Niestety nie jest kompletny. Przedstawiam go wszystkim zainteresowanym i proszę o uwagi i uzupełnienia.

W. Mąsior

DOWÓDCY DYWIZJI

1 Dywizja

1 Dyw. Piechoty (19343 – 09.1955)
gen. bryg. Zygmunt Berling (9.05.1943 - 20.11.1943)
gen. bryg. Wojciech Bewziuk (20.11.1943 - 1945) AR [11.06.1945]
płk/gen. bryg. Józef Sielecki (1945 - 1947)
płk Zygmunt Duszyński (07.1947 - 03.1948)
płk Tadeusz Cynkin (1948 - 1949)
płk/gen. bryg. Ludwik Barański (1949)
ppłk/płk Wacław Zwierzański (1949 - 1950) AR
płk Józef Sobiesiak (10.1950 - 12.07.1951)
płk Józef Kamiński (1951 – 1952)
ppłk/płk Józef Dziadura (1952 - 1954)
płk Andrzej Freń (1954 –

1 Dyw. Zmech (od 09.1955)
płk Andrzej Freń - 1956)
płk/gen. bryg. Wacław Czyżewski (11.1956 - 1959)
płk/gen. bryg. Józef Dziadura (1959 - 1964)
gen. bryg. Florian Siwicki (1964 - 1965)
płk Filip Majewski (1965 - 1966)
płk Henryk Wysocki (1966 - 1969)
płk/gen, bryg. Janusz Sieczkowski (1969 - 1971)
gen. bryg. Włodzimierz Oliwa (07.1971 - 13.10.1972)
gen. bryg. Edward Dysko (1972 - 1975)
gen. bryg. Henryk Antoszkiewicz (1975 – 10.1976)
płk/gen. bryg. Jerzy Jarosz (10.1976 - 31.12.1984)
płk/gen. bryg. Zenon Poznański (31.12.1984 - 1987)
płk/gen. bryg. Jerzy Słowiński (1987 - 1989)
płk Zdzisław Kazimierski (1989 - 1991)
płk Marek Samarcew (09.1991 – 21.08.1992)
płk/gen. bryg. Zbigniew Cieślik (21.08.1992 - 01.09.1995)
płk/gen. bryg. Marian Mainda (01.09.1995 - 07.1997)
płk/gen. bryg. Włodzimierz Zieliński (09.1997 – 12.01.2002)
płk/gen. bryg. Henryk Dziewiątka (12.01.2002 – 26.08.2004)
gen. dyw. Piotr Czerwińaski (26.08.2004 -

1 Dywizja Kawalerii

cz.p.o. płk Aleksander Dawidziuk (8.05 – 14.06.1945)
gen. bryg. Mikołaj Prus-Więckowski (15.06 – 18.09.1945)
p.o. płk Mikołaj Piechowicz (18.09 – 28.10.1945)
płk dypl./gen. bryg. Włodzimierz Radziwanowicz (28.10.1945 – 31.07.1946)
płk Ludomir Wysocki (31.07. – 17.10.1946)
płk dypl./gen. bryg. Ksawery Florianowicz (17.10.1946 – 01.1947) do rozformowania

2 Dywizja

2 Dywizja Piechoty (rozformowana 4.09.1956)
płk /gen. bryg. Antoni Siwicki (15.08.1943 – 17.09.1944) AR
płk. Jan Rotkiewicz (17.09.1944 – 19.03.1945) AR
płk Dionizy Surzyc (19.03.1945 –18.09.1945) AR
płk Stefan Żukowin (18.09.1945 – 10.01.1946) AR
płk Stanisław Kupsza (10.01.1946 – 08.1948)
płk Józef Bielecki (1.10.1948 – 25.09.1949)
ppłk/płk Emil Cimura (25.09.1949 – 20.06.1950)
płk Teodor Sidorenko (20.06.1950 – 7.11.1952)
ppłk Edward Heyman (4.10.1952 – 8.06.1954)
ppłk/płk Arseniusz Wadejko (17.05.1954 – 24.10.1955) AR
ppłk Artur Ragina (11.10.1955 – 17.11.1956 zmarł)

2 Dyw. Zmech. (powstała 4.09.1956 z przeformowania 7 DPiech)
płk Zbigniew Ohanowicz (18.11.1956 – 14.11.1964)
płk Stanisław Banasiak (14.11.1964 – 20.06.1966)
płk Kazimierz Makarewicz (20.06.1966 – 18.08.1966)
płk/gen. bryg. Józef Jaworski (19.08.1966 – 24.10.1970)
płk/gen. bryg. Edward Drzazga (24.10.1970 – 13.08.1975)
płk Edward Kułak (13.08.1975 – 13.10.1979)
płk Kazimierz Tomaszewski (14.10.1979 – 21.01.1984)
płk Henryk Janusek (03.1984 – 5.08.1987)
płk Bolesław Balcerowicz (5.08.1987 – 6.10.1989)

4 Dywizja

4 Dyw. Piechoty
gen. bryg. Bolesław Kieniewicz (01.04.1944 – 1945)
płk Wasyl Korewski (15.08.1945 – 15.09.1946) AR
płk Stanisław Ziarkowski (15.09.1946 – 15.09.1947) AR
płk Stanisław Habowski (15.09.1947 – 15.06.1948)
ppłk Henryk Bąkowski (15.06.1948 – 1950) [1.02.1950]
płk Zygmunt Huszcza (1950 – 1952)
płk Brunon Marchewka (1952 – 1955) [12.05.1955]
ppłk Tadeusz Nałogowski (1955 – 1957) [30.06.1956]
płk Mieczysław Mazur (1957 – 1959
płk. Leon Łapiński (1959 -1962)

4 Dyw. Zmech – od marca 1962
gen. bryg. Leon Łapiński (1962 – 1964)
płk Józef Jaworski (1964 – 1966)
płk Kazimierz Makarewiz (1966 – 1968)
płk Jerzy Góral (1968 - 1970) [08.1968]
płk/gen. bryg. Apolonisz Golik (1970 – 1972)
płk/gen. bryg. Henryk Antoszkiewicz (10.1972 - 1975)
płk Romuald Królak (1975 – 1978)
płk/gen. bryg. Zenon Bryk (1979 - 1984)
płk Kazimierz Tomaszewski (02.1984 – 07.1986)
płk/gen. bryg. Bolesław Baranowski (07.1986 – 1991)
płk/gen. bryg. Czesław Piątas (1991 - 08.1993)
płk/gen. bryg. Jerzy Baranowski (1.09.1993 - 10.12.1997)
płk/gen. bryg. Zbigniew Szura (10.12.1997 - 04.2001)

5 Dywizja

5 Dyw. Piechoty (1944 - 1957)
płk Gabriel Walikowski (29.07.1944 - 3.09.1944)
płk/gen. bryg. Aleksander Waszkiewicz (13.09.1944 – 10.08.1945)
płk Piotr Wiesieński (10.08.45 – 12.12.1945) AR
płk Jan Siewko (12.12.1945 – 7.08.1946) AR
gen. bryg. Stanisław Grodzki (7.08.1946 – 16.11.1946)
płk dypl. Stanisław Habowski (16.11.1946 – 13.09.1947)
płk Kazimierz Ilnicki (13.09.1947 – 3.11.1948) AR
ppłk Napoleon Naruszewicz (3.11.1948 – 1.02.1950) AR
ppłk Grzegorz Derus [1.02.1950 – 1951)} AR
ppłk Franciszek Bąk (1951 - 1952)
płk Józef Sobiesiak (1952 - 1955) [12.05.1955]
płk Józef Dziadura (1955 – 1956) [30.06.1956]
płk Florian Siwicki (1956 - 1957)

5 Dyw. Panc. (1957, powstała z przeformowanej 19 Dyw. Panc.)
płk Mateusz Lach (1957 - 1962)
płk/gen. bryg. Stanisław Antos (1962 - 1964)
płk Bronisław Zduńczyk (1964 - 1965)
płk Henryk Rapacewicz (1965 - 1967)
płk/gen. bryg. Władysław Szymłowski (1968 - 1973)
płk/gen. bryg. Zbigniew Maziej (1973 - 1976)
płk Zdzisław Głuszczyk (1976 - 1980)
ppłk/płk Julian Lewiński ((09.1980 - 1984)
płk Tadeusz Wilecki (1984 - 1987)
płk Leon Komornicki (01.1987 – 08.1989)
płk Zbigniew Jabłoński (1989 - )

5 Dyw. Zmech. (1989-1997)
płk Zbigniew Jabłoński ( – 10.1992)
płk Antoni Tkacz (10.1992 - 09.1993)
płk/gen. bryg. Zbigniew Jabłoński (01.09.1993 - 03.05.1996)
płk Mieczysław Stachowiak (05.1996 - 20.05.1997)
płk Lech Kamiński (20.05.1997 - 01.12.1997)

6 DPD/6 BDSz

6 DPD
ppłk/płk Bolesław Chocha (08.1957 – 12.1960)
płk Ryszard Banach (1961 – 1963)
płk Kazimierz Makarewicz (1963)
płk/gen. bryg. Edwin Rozłubirski (18.08.1963 – 03.1968)
płk/gen. Bryg. Edward Dysko (20.08.1968 – 1972)
płk Florian Bogacki (1972 – 1973)
płk/gen. bryg. Marian Zdrzałka (08.1973 – 11.1983)
płk January Komański (1983 – 1986)

6 BDSz (od 22.07.1986)
płk January Komański (1986 – 1987)
ppłk/płk Andrzej Tyszkiewicz (1987 – 1989)
płk Zdzisław Kazimierski (1989)
płk Władysław Sokół (1989 – 1992)
płk Włodzimierz Michalski (1992 – 1994)
płk/gen. bryg. Mieczysław Bieniek (17.03.1994 – 27.11.1997)
płk/gen. bryg. Bronisław Kwiatkowski (10.01.1997 –4.05 2000)
płk Jerzy Wójcik (2000 – 01.2002)
płk Mirosław Knapiński (9.01.2002 –

7 DDes/7BDes

7 DDes
płk/gen. bryg. Henryk Rzepkowski (1963 – 1968)
płk Stanisław Kruczek (1968 – 1970)
płk Tadeusz Urbańczyk (03.1970 – 06.1973)
płk/gen. bryg. Leszek Kozłowski (1973 – 1978)
płk/gen. bryg. Henryk Szafrański (1978 – 1986)

7 BDes (od 22.07.1986)
płk Ryszard Lackner (1986 – 1989)
płk Zbigniew Głowienka (1989 – 1991)
płk Andrzej Wołowiecki (1992 – 10.1994)

7 Dywizja Piechoty

płk Mikołaj Prus-Więckowski (15.10.1944 – 1.06.1945)
płk Paweł Jaroszenko (1.06.1945 – 1.04.1946) AR
gen. bryg. Włodzimierz Kierp (1.04.1946 – 15.07.1946) AR
płk Stefan Szlaszewski (15.07.1946 – 1.02.1947)
płk Jan Kobylański (1.02.1947 – 30.06.1948)
gen. bryg. Marian Turkowski (14.07.1947 – 10.09.1948)
ppłk Piotr Grabowski (1948 – 1050) AR
?
ppłk Jan Szamotulski [12.05.1955]
?

8 Dywizja

8 Dyw. Piechoty; (od 03.1949 8 Dyw. Piechoty Zmotoryzowanej; od 06.1950 Dyw. Zmechanizowana – inne: od 05.1951)
ppłk Robert Satanowski (20.07.1944 - 28.08.1944); inne: wcale nie wymieniany
płk Wacław Gulida (28.08.1944 - 3.09.1944)
płk Iwan Iwanczura (4.09.1944 - 6.11.1944)
płk/gen. bryg. Józef Grażewicz (6.11.1944 – 9.07.1946) AR; ine: do 04.1946
płk Stanisław Habowski (04.1946 – 10.1947)
płk Józef Batkiewicz (10.1948 – 04.1949)
płk Aleksander Wygnański (04.1949 – 10.1950) AR
płk Stanisław Korowoj (10.1950 – 11.1951)
płk Aleksandr Cyganow (28.11.1951 – 11.1954) AR – gen. mjr. 31.05.1954
płk Eugeniusz Molczyk (11.1954 – 10.1955)
ppłk Jerzy Gross (10.1955 – 01.1957)
płk Józef Stebelski (01.1957 – 12.1962); inne:(1960 - 1962)
płk/gen. bryg. Zdzisław Kwiatkowski (12.1962 – 12.1965)
płk Marian Wasilewski (12.1965 – 04.1967)
płk/gen. bryg. Kazimierz Stec (04.1967 – 09.1970)
płk/gen. bryg. Stanisław Kruczek (09.1970 – 08.1973)
płk/gen. bryg. Wacław Szklarski (08.1973 – 10.1975)
gen. bryg. Tadeusz Urbańczyk (10.1975 - 04.1978)
ppłk Witold Wójcik (04.1978 -0 03.1980)
ppłk/płk Zbigniew Zalewski (03.1980 – 07.1981)
płk Zenon Poznański (07.1981 – 10.1984)
płk Włodzimierz Warchalski (10.1984- 07.1988)
płk Zenon Werner (07.1988 – 08.1990)
płk/gen. bryg. Aleksander Poniewierka (08.1990 – 10.1992)
płk Zbigniew Głowienka (27.10.1992 - 03.1996)
płk/gen. bryg. Mieczysław Cieniuch (03.1996 - 05.1998)
płk/gen. bryg. Andrzej Baran (05.1998 – 11.2000)
płk Henryk Skarżyński (11.2000 – 04.2001)

9 Dywizja (26.05.88 - 05.09.91 9 BMT)

9 Dyw. Piechoty
płk Aleksander Sadowski (3.091944 - 1.10.1944)
płk Aleksander Łaski (1.10.1944 - 2.04.1945)
płk Witold Popko (2.04.1945 - 1946) AR [1.08.1946]
płk Ignacy Wieliczko
ppłk Edmund Wiktor Ginalski (07.1944 - 11.1947)
płk Michał Chiliński (1947 - 1948)
ppłk Tadeusz Pawełczak (1949) [1.02.1950]
płk Michał Sadykiewicz
ppłk Stanisław Wytyczak (11.1953 - 10.1954)
ppłk Jan Szwedyk () [1957; 1960]
gen. bryg Jan Drzewiecki (1960 - 1961)

9 Dyw. Zmechanizowana – od 03.1962)
płk Jan Ciok
płk Apoloniusz Golik (1969 - 1970)
płk Leszek Kozłowski
płk Leon Siemończyk
płk Adam Śliwa (1975 - 1987)
płk Czesław Laszczkowski (10.1987 - 1989)
płk Zbigniew Urban (1989 - 1992)
płk Piotr Makarewicz (08.1992 - 22.09.1993)

11 Dywizja

11 Dyw. Piechoty
płk Andrzej Czartoryski (21.04.1945 – 27.07.1946) AR
płk/gen. bryg. Stanisław Daniluk-Daniłowicz (10.08.1946 – 19.04.1947) gen 1947
płk Zygmunt Bobrowski (1947 – 10.11.1947)
płk Zygmunt Huszcza (16.11.1947 – 27.04..1948)
? ppłk Władysław Batko (14.05.1948 – 27.04.1948) (inne: nie był dowódca dywizji)
? płk Dymitr Szarowka (30.11.1948 – 12.12.1949) (inne: nie był dowódcą dywizji)

11 Zmotoryzowana DPiech – od 03.1949
płk Józef Sielecki (1948 - 1950) AR [1.02.1950] (inne: od 1949)

11 Dyw. Zmechanizowana – od 06.1950
płk Wiktor Jerszow (1950 – 1952) AR
płk Michał M. Prokofiew (1952 – 1953) AR (inne dane go nie wykazują)
płk/gen. bryg. Siergiej Siwicki (1953 – 1954) AR
ppłk/płk dypl. Adolf Humeniuk (1954 – 1956)
płk dypl. Marian Doliński (1956 – 09.1959)
płk/gen. bryg. Mieczysław Mazur (09.1959 – 1962), gen. bryg. 1961
gen. bryg. Zbigniew Zieleniewski (1962 –

11 Dyw. Pancerna – od 03.1963
gen. bryg. Zbigniew Zieleniewski ( – 3.05.1967)
płk Wiesław Kociołek (3.05.1967 – 1968)
płk/gen. bryg. Witold Wereszyński (1968 – 1973)
płk/gen. bryg. Józef Użycki (08.1973 - 1976)
płk/gen. bryg. Bolesław Matusz (1976 – 1984)
płk dypl. Janusz Ornatowski (09.1984 - 1987)
płk dypl. Adam Rębacz (1987 – 06.1988)
płk dypl. Zygmunt Sadowski (06.1988 – 10.1990)

11 Dyw. Zmechanizowana – od 1989
płk dypl. /gen. bryg. Adam Rębacz (10.1990 - 13.04.1992)
płk dypl. Adam Bortnowski (21.04.1992 – 1993)
płk dypl. Zbigniew Szura (1993 – 1994)

11 DKP – od 07.1992
płk dypl./gen. bryg. Aleksander Bortnowski (1994 – 5.08.1998)
płk dypl./gen. bryg. Zdzisław Gorol (5.08.1998 – 9.10.2000) (inne: do 6.11.2000)
płk dypl./gen. bryg. Stanisław Nowakowicz (6.11.2000 – 12.12.2003)
gen. bryg. Waldemar Skrzypczak (12.12.2003 -

12 Dywizja

12 Dyw. Piechoty
płk/gen. bryg. Wiktor Lemantowicz (22.03.1945 – 23.07.1947)
płk Józef Sielecki (23.07.1947 – 3.11.1948)
płk Aleksander Wygnański (1948 – 1949)
płk Józef Batkiewicz (1949 – 1950) [1.02.1950]
płk Stanisław Jackowski (1950 – 1953)
płk Aleksander Majtek (1953 – 1957)
gen. bryg. Wojciech Jaruzelski (8.10.1957 -

12 Dyw. Zmechanizowana – od 14.11.1958
gen. bryg. Wojciech Jaruzelski ( - 2.06.1960)
gen. bryg. Aleksander Jankowski (06.1960 - 1962
płk/gen. bryg. Józef Stebelski (1962 - 1964)
gen. bryg. Stanisław Antos (1964 – 1968)
płk Tadeusz Kopiec (1968- 1969)
płk/gen. bryg. Mieczysław Urbański (1969 – 10.1973)
płk/gen. bryg. Kazimierz Leśniak (1973 – 1976)
płk Florian Bogacki (1976 – 1978)
płk/gen. bryg. Jan Kuriata (1978 – 1980)
płk/gen. bryg. Henryk Szumski (1980 - 1984)
ppłk Bolesław Baranowski (1984)
płk. Jerzy Słowiński (1984 - 1987)
płk/gen. bryg. Antoni Walczak (1987 - 1989)
płk/gen. bryg. Bolesław Balcerowicz (1989 - 1991)
płk/gen. bryg. Andrzej Ekiert (1991 – 14.07.1994)
płk Andrzej Lelewski (07.1994 - 20.05.1997)
płk/gen. bryg. Mieczysław Stachowiak (20.05.1997 – 10.2000)
płk Ryszard Chwastek (27.11.2000 – 07.08.2002)
płk Piotr Czerwiński (07.08.2002 – 16.10.2002)
gen. bryg. Marek Samarcew (16.10.2002

16 Dywizja

16 DPiech;
płk Jan Bołbat (20.07.1945 – 10.1945) AR
płk. dypl. Stanisław Grodzki (20.10.1945 – 05.1946) (inne: 11.1945 – 07.1946)
płk/gen. bryg. Zygmunt Duszyński (05.1946 - 07.1947) (inne: 27.06.1946 – 05.1947)
gen. bryg. Stanisław Daniluk (08.1947 – 11.1947) (inne: 05.1947 – 10.1947)
[płk Aleksande Wygnański ??? czy był]
płk Kazimierz Peste (11.1947 -

16 Dyw. Pancerna – od 03.1949
płk Kazimierz Peste ( - 1949)
płk Kazimierz Kryskow (1950) [16.01.1950] (inne: 1948 – 03.1950)

16 Dyw. Zmechanizowana - od 06.1950
płk Mikołaj Kuźmienko (10.05.1950 –1951) (inne: 04.1950 – 09.1951)
płk Jerzy Bolszak (09.1951 – 12.1954)

16 DPanc – od 12.1955
płk dypl. Aleksander Ligaj (01.1955 – 03.1956))
płk Adam Badecki (03.1956 – 11.1956)
płk Zbigniew Michalski (1957 – 1960)(inne: 11.1956 – 07.1959)
płk/gen. bryg. Eugeniusz Molczyk (1960 – 1962) (inne: 09.1959 – 05.1962)
płk/gen. bryg. Piotr Przyłucki (10.1962 – 05.1968)
płk/gen. bryg. Edward Łańcucki (05.1968 – 09.1971)
płk/gen. bryg. Kazimierz Leśniak (10.1971 – 10.1973)
płk/gen. bryg. Mieczysław Dachowski (10.1973 – 1976) [26.10.1976]
płk dr Ryszard Gajda (1976 – 04.1978)
płk Henryk Szumski cz.p.o. (04.1978 – 08.1978)
płk. Władysław Kaleta (08.1978 – 06.1982)
płk/gen. bryg. Marian Sobolewski (07.1982- 12.1986)
płk Aleksander Poniewierka (01.1986 – 09.1988)
ppłk/płk Wojciech Kubiak (10.1988 – 1989)

16 DZmech
płk Wojciech Kubiak (1990 - 25.09.1992)
płk Ryszard Buchta (30.09.1992 - 30.08.1994) (inne: do 07.1994)
płk/gen. bryg. Piotr Makarewicz (01.09.1994 - 20.05.1998) (inne: 07.1994 – 04.1997)
płk/gen. bryg. Krzysztof Skarbowski (20.05.1997 – 30.09.1998)
płk/gen. bryg. Waldemar Skrzypczak (01.10.1998 – 26.06.2001)
płk/gen. bryg. Lech Stefaniak (26.06.2001 – 04.2002) (inne: do 05.2002)
płk Ryszard Jabłoński p.o. (04.2002 – 20.08.2002)
gen. dyw. Krzysztof Skarbowski (20.08.2002 -


Pozostałe dane niepełne oraz niepewne co do kolejności i dat.

3 Dywizja

3 Dyw. Piechoty
płk/gen. bryg. Stanisław Galicki (1.01.1944 – 1.11.1944) AR
płk/gen. bryg. Stanisław Zajkowski (1.11.1944 – 25.09.1945 ?) AR
płk/gen. bryg. Mieczysław Melenas (1945 - 1948) AR [20.12.1945]
płk Józef Bielecki [1.02.1950] AR
płk Józef Piróg (do 11.1956)
płk Jan Wyderkowski (11.1956 - 09.1958)
płk Józef Siwicki (09.1958 - 1961)

3 Dyw. Zmech. – od marca 1962)
płk Janusz Sieczkowski (1962 – 1966)
płk/gen. bryg. Kazimierz Bogdanowicz (1978 – 1983)

3 BMT
płk Brunon Herrmann (7.1991 – 05.1992)

3 Dyw. Zmech.
płk/gen. bryg. Brunon Herrmann (05.1992 – 02.1995)

6 DP
płk/gen. bryg. Genadij Szejpak (11.09.1944 – 1945) AR [jeszcze 11.06.1945]
płk Wiktor Sienicki (1946 – 1948)
ppłk/płk Leonid Łapiński ([już 1.02.1950] – 11.1952) AR

7 DP
płk Piotrowski (25.08 – 13.09.1944)
płk Józef Melder (13.09. – 15.10.1944)
płk Mikołaj Prus-Więckowski (21.10.1944 – 9.05.1945)
płk P. Jaroszenko [1945/46]
płk Piotr Grabowski [1.02.1950] AR

10 Dywizja

10 Dyw. Piechoty
płk Andrzej Czartoryski (29.09.1944 - 18.04.1945) AR
płk Dymitr Dubienko (8 - 16.04.1945) AR
płk Aleksander Struc (17.04.1945 - 12.12.1945) AR
płk/gen. bryg. Stiepan Żidek-Zieliński (12.12.1945 – 24.051947) AR, gen od 12.1946
płk Ludwik Barański (24.05.1947 – 13.12.1948)
płk Wacław Zwierzański (13.12.1948 – 25.03.1949)
płk Jurij K. Bolszak (25.03.1948 – 1950) AR
płk Kazimierz Fiodorowicz (1950 – 1952) AR
płk Michaił Prokofiew (1952 – 1955) AR

10 Dyw. Pancerna – od marca 1949
?
10 Dyw. Zmech. – od 06.1950
?
10 Dyw. Pancerna – od 12.1955
pppłk Antoni Mazurkiewicz (1955 – 1956) [już 12.05.1955], [jeszcze 30.06.1956]
płk/gen. bryg. Andrzej Freń (po 1958 ??)
płk/gen. bryg. Marian Koper (1963 - 09.1969)
gen. bryg. Zbigniew Ohanowicz
płk Ryszard Wilczyński (1972 – 1978)
płk Edmund Bołociuch (1978 - 1983)
płk/gen. bryg. Edward Rogala (12.10.1983 – 11.1985)
płk/gen. bryg. Tadeusz Bazydło (1985 – 1989)

10 Dyw. Zmech. - od 1989
płk/gen. bryg. Edward Szwagrzyk (07.1989 - 20.12.1995)
(p.o. dowódcy płk. Jerzy Baranowski p.o.1991-0/1991)
płk Antoni Tkacz (20.12.1995 - 31.12.1998)


13 DP
płk Wiktor Sienicki (1945 – 1946) AR
płk Stanisław Jankowski (1946)

14 DP
płk Aleksander Struc [1.08.1946] AR
płk Józef Sielecki (1945 - 07.1947) AR
gen. bryg. Stanisław Galicki (1945) AR ?
ppłk Stanisław Olechnowicz [1.02.1950] AR

15 Dywizja

15 Dyw. Piechoty
płk Maksymilian Nakonieczny (06.1945 – 10.1945)
płk/gen. bryg. Konstanty Kontrym (10.1945 - 06.1947)
płk Józef Kuropieska (06.1947 - 10.1947)
płk Roman Grabowski (10.1947 – 1949)
ppłk/płk Józef Kamiński (1949 - 1951)

15 Dyw. Zmech. – od 10.1954
płk Leonid Łapiński [11.1956], do 1957
płk/gen. bryg. Jan Czarnecki od 1957, [1959]
płk Kazimierz Makarewicz (1963 – 1966)
płk Janusz Sieczkowski (1966 – 1968)
płk/gen. bryg. Jan Światowiec (1969 – 1971)
płk Henryk Święcicki (lata 70-te)
płk/gen. bryg. Zbigniew Ostrowski (1977 – 11.1979)
płk Z. Skotnicki (1979 – 1986)
płk Józef Flis (1986 - 1988)
płk/gen. bryg. Józef Kuczak (1988 - 09.1996 w tym 1989-1992 15 BMT)
płk Lech Stefaniak (09.1996 – 12.2000)

18 DP
gen. bryg. Witalis Martanus (04.1945 – 08.1945)
gen. bryg. Stanisław Galicki (08.1945 – 01.1946) AR (inne: do 28.02.2946)
gen. bryg. Gustaw Paszkiewicz (22.01.1946 – 18.10.1946)
płk/gen. bryg. Aleksander Gembal (10. 1946 - )
płk Ignacy Wiliczko [10.1948]
płk Józef Sielecki (11.1948 – 12.1949)
płk Dymitr Szarówka (12.12.1949 – 11.07.1951) AR; inne: od 16.01.1950
płk Andrzej Freń (? - 1954)
płk Tchórzewski od 1954; [jeszcze 11.1956] w likwidacji

19 Dywizja
19 Dzmech
płk Henryk Aszkenazy (20.09.1951 – 3.10.1952)
płk Siergiej Siwicki (7.07.1952 – 14.05.1953) AR
płk Józef Obodziński (14.05.1953 – 12.09.1955)
19 DPanc
płk Mateusz Lach (18.10.1956 – 10.12.1957)

20/2 Dywizja

20 Dyw. Pancerna – utworzona w 1951, rozwiązana w 1989
płk Nikołaj Kuźmienko (1951 – 1952) AR
płk/gen. bryg. Józef Kamiński (1952 – 1953 lub 1954)
ppłk Zbigniew Ohanowicz (1955 – 1956)
gen. bryg. Adolf Humeniuk (1958 – 25.08.1963)
p.o. płk dypl. Franciszek Sadowski (25.08.1963 – 1964)
gen. bryg. Marian Tarnawski (1959 - ?????)
płk/gen. bryg. Marian Wasilewski (1967 – 1971)
płk Tadeusz Stawowiak (1971 – 1972) może jeszcze 22.11.74 (innej ?)
płk/gen. bryg. Zbigniew Blechman (08.1975 – 1978)
płk Zenon Bryk (1978 - 1979)
ppłk/płk Władysław Saczonek (1979 – 1982)
płk Roman Dysarz (1982 – 1984)
płk Marian Robełek (1984 - 1986)
płk/gen. bryg. Aleksander Topczak (08.1986 – 16.12.1989)

2 Dyw. Zmech. – powstała w 1989
płk/gen. bryg. Aleksander Topczak (16.12.1989 – 12.10.1992)
płk/gen. bryg. Zenon Werner (12.10.1992 - 10.09.1995)
płk/gen. bryg. Jerzy Kurczewski (10.09.1995 – 26.10.1996)
płk Jerzy Baran (26.10.1996 – 1.06.1998)
płk Adam Polowy (1.06.1998 – 31.03.1999)

21 DP
płk Jan Czarnecki (1956 – 1957)

25 DP
płk Gregorewicz [1951 ?]

25 DKP

płk/gen. bryg. Włodzimierz Michalski (15.06.1994 – 30.06.1996)
gen. bryg. Mieczysław Bieniek (2.01.1997 – 20.04.1998)
płk Jan Kempara (01.1999 – )
25 BKP
płk/gen. bryg. Jan Kempara ( – 17.08.2000)
płk/gen. bryg. Edward Gruszka (17.08.2000 –

27 DPiechoty

ppłk Mikołaj Kotwicki (05.1951 – 12.1953)
ppłk Stefan Orliński (12.1953 – 06.1955)
płk Artur Ragina p.o. (06.1955 – 12.1955)

29 DPiechoty

ppłk Jerzy Korczak (11.07.1951 – 12.10.1951)
ppłk Kazimierz Peste (8.10.1951 – 31.12.1952)
ppłk Jan Piróg (22.12.1952 – 1955) [jeszcze 12.05.1955]

Uwagi inne (dodatkowe):
1) W marcu 1949 rozpoczęto na bazie 8, 10, 11 i 16 Dywizji Piechoty formowanie:
10 i 16 Dywizji Pancernej
8 i 11 Dywizji Piechoty Zmotoryzowanej

2) W połowie 1950: 8, 10, 11 i 16 dywizje przekształcono w Dywizje Zmechanizowane

3) W 1951 utworzono 19 i 20 Dywizję Zmechanizowaną

4) Jesienią 1954 rozpoczęto przeformowywanie 15 Dywizji Piechoty w 15 Dywizję
Zmechanizowaną

5) We wrześniu 1955 przeformowano 1 Dyw. Piechoty na 15 Dyw. Zmechanizowaną.

6) W grudniu 1955: 10, 16, 19 i 20 Dyw. Zmechanizowane przeformowano na Pancerne

7) W 1956 rozpoczęto reorganizacje 7 Dyw. Piechoty na Dyw. Zmechanizowaną, jednocześnie zmieniono jej numer na 2.

8) W 1957 rozformowano 14 i 21 Dyw. Piechoty

9) W 1957 rozformowano 5 Dyw. Piechoty, a 19 Dyw. Pancerną przemianowano na 5 Dyw. Pancerną

10) W 1958 przeformowano 12 Dyw. Piech. na 12 Dyw. Zmechanizowaną
a na bazie 5 Brygady Obrony Wybrzeża sformowano 23 Dyw. Piechoty

11) W 1960 roku stan dywizji był następujący:
WOW: 1 i 15 Dyw. Zmechanizowana, 3 i 9 Dyw. Piechoty
POW: 8 i 12 Dyw. Zmechanizowana, 16 i 20 Dyw. Pancerna, 23 Dyw. Piechoty
ŚOW: 2 i 11 Dyw. Zmechanizowana, 5 i 10 Dyw. Pancerna

12) W marcu 1962 3, 4 i 9 Dyw. Piechoty przeformowano w 3, 4 i 9 Dywizje Zmechanizowane

13) Na początku 1963 roku 23 Dyw. Piechoty przeformowano w 7 Dywizję Desantową

14) Wiosną 1963 11 Dyw. Zmech. przeformowano na 11 Dyw. Pancerną

15) W 1965 stan dywizji był następujący:
WOW: 1, 3, 9 i 15 Dyw. Zmechanizowane
POW: 8 i 12 Dyw. Zmech. 16 i 20 Dyw. Pancerne, 7 Dyw. Desantowa
ŚOW: 2 i 4 Dyw. Zmech. 5, 10 i 11 Dyw. Pancerne
Wiesław Mąsior
 

Informacja

Ten wątek ma 32 odpowiedzi

Musisz być zalogowany, aby zobaczyć wszystkie posty w tym wątku.


Zarejestruj się lub Zaloguj się

Wróć do Wojsko Polskie - pozostałe historyczne tematy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość