Wojna radziecko-fińska, nowe nieznane fakty

Wojna radziecko-fińska, nowe nieznane fakty

Postautor: Grzegorz Szmaglinski » 15 gru 2005, 11:57

Wojna Sowiecko - Fińska 1939-40r. Nowe nieznane fakty

W numerze 2 PZ z 9 stycznia 2005r ukazał się ciekawy artykuł autorstwa p Norberta Baczyka traktujący o Wojnie Sowiecko - Fińskiej z przełomu 1939 i 1940 roku. W artykule tym autor sugeruje powszechnie znana na Zachodzie tezę ze pokój miedzy Sowietami a Finami był niejako wymuszony przez reakcje Aliantów Zachodnich (Francji i Wlk. Brytanii) oraz międzynarodowej opinii publicznej. Niedawno w Szwecji i Finlandii ukazały się nigdy dotąd nie publikowane dokumenty fińskiego Marszalka G. v. Mannerheima, które przedstawiają sytuacje w nieco innym świetle. Jest to według mnie o tyle ciekawe, bo zawarte tam DOKUMENTY w formie korespondencji dyplomatycznej, instrukcji, rozkazów etc., pokazują prawdę o działaniach Aliantów i Sowietów i ich WSPOLPRACY już w na przełomie 1939 i 1940 roku. W tym okresie Sowiety nadal miały ważny pakt z hitlerowskimi Niemcami a Alianci potępiali sowiecka agresje na Polskę z 1939 roku i byli sojusznikiem Polski. Prawda o wojnie sowiecko - fińskiej jest odmienna od wersji powszechnie znanej a podawanej ludziom zarówno w Sowietach jak i na Zachodzie i może być bardzo niewygodna dla Francuzów i Anglików. Tajne dokumenty fińskiego Marszalka zasługują wiec na uwagę, bo różnią się znacznie od oficjalnej wersji historyków brytyjsko-francuskich, nie mówiąc o skrajnych kłamstwach tzw. historyków sowieckich. Należy tutaj dodać ze dokumenty brytyjskie z tamtych lat zostaną ujawnione dopiero po 2050 roku. i maja nadal klauzule tajności.

Z dokumentów Mannerheima wynika kilka ciekawych FAKTOW.

1) Churchill już od 1939 roku kusił Sowiety współpraca w celu wspólnego pokonania hitlerowskich Niemiec. Już pozna jesienią 1939 roku planował uderzenie na północna Norwegie w celu odcięcia Niemiec od szwedzkiej rudy żelaza. Hitler potrzebował do prowadzenia wojny ok. 15 milionów ton rudy rocznie z tego ze Szwecji sprowadzał ok. 11,5 miliona ton. Ewentualne odcięcie dostaw szwedzkiej rudy żelaza było wiec dla Hitlera nie do zaakceptowania i musiało prowadzić do zbrojnej reakcji Niemców. Churchill zdawał sobie sprawę za na ladzie armia brytyjska nie ma szans w konfrontacji z Niemcami i aktywnie szukał pomocy sowieckiej. Wsparcie to otrzymał, gdyż Alianci i Sowieci zgodzili się PODZIELIC SKANDYNAWIE miedzy sobą i utworzyć tam wspólny front przeciw Niemcom. Sowiety miały zająć Finlandie a Brytyjczycy i Francuzi północną Norwegie oraz północną Szwecje gdyby ta ostatnia poszła na współpracę z Niemcami. Zamierzano ponadto wciągnąć państwa skandynawskie w wojnę poszerzając tym samym obszar konfliktu. Miało to dać czas Aliantom na zorganizowanie ataku na Niemcy na głównym zachodnim kierunku. Dla Sowietów nowy front w Skandynawii także byłby wygodny, bo mógłby odsunąć uwagę Niemców od głównego kierunku planowanego przez nich ataku. Czas w tym wypadku działał zdecydowanie na niekorzyść Niemiec i Hitler NIE MOGL CZEKAC.

2) Stalin mając pakt z Hitlerem i sprzedając Hitlerowi surowce po niskich cenach (aliancka blokada morska Niemiec była wiec nieskuteczna), równocześnie planował zajęcie całej Europy w celu wprowadzenia modelu sowieckiego na całym Kontynencie. Polska była tylko preludium a głównym celem agresji Sowietów miały być hitlerowskie Niemcy z ich przemysłem i masami robotniczymi. Jesienią 1939 i wiosna 1940 trwała wielka rozbudowa armii sowieckiej, planowano np. zwiększyć liczbę dywizji piechoty z ok. 100 do ponad 300 oraz utworzyć 29 korpusów pancernych (każdy w sile ok. 1030 czołgów), rozbudowywano także do nieznanych nigdy w historii rozmiarów wojska powietrznodesantowe, artylerie i lotnictwo. W tym czasie armia niemiecka miała ok. 3000 czołgów przeważnie lekkich a Armia Czerwona ok. 20 tysięcy. Sowiety planowały także poszerzyć dostęp do morza poprzez atak i okupacje Państw Bałtyckich.

3) Wywiad hitlerowski w Wlk Brytanii przechwycił tajne dokumenty Brytyjskie, z których jasno wynikały wspólne zamiary Aliantów i Sowietów. Znany jest fakt przechwycenia sowieckiego samolotu kurierskiego wiozącego brytyjska pocztę dyplomatyczna dla Stalina. Start tej maszyny z lotniska w Anglii został dzięki niemieckim szpiegom zidentyfikowany a sam samolot zmuszony do ladowania na terenie Niemiec gdzie go przetrzymano w celu zbadania i sfotografowania przewozowych dokumentów, po czym pozwolono odlecieć do Sowietów. Załoga samolotu, bojąc się prawdopodobnie rozstrzelania, nie ujawniła czynnikom sowieckim faktu przetrzymania przez Niemców i lustracji poczty dyplomatycznej.

4) W tej sytuacji Hitler dostał do ręki niezbite DOWODY fałszywej gry Sowietów i stanął przed realna alternatywa czekania na jednoczesne uderzenie aliancko- sowieckie lub wyprzedzających działań zaczepnych własnych sil zbrojnych. Niemiecki atak na Norwegie w kwietniu 1940 był wiec REAKCJA na istniejące konkretne plany brytyjsko-sowieckie i wyprzedził tylko działania Aliantów w tym rejonie Europy. Ponadto Hitler, zdając sobie sprawę z narastającego zagrożenia sowieckiego, postanowił sam pierwszy zaatakować swego sąsiada i polecił swoim doradcom poczynić ku temu odpowiednie przygotowania. Niemiecki plan Barbarossa (plan ataku na Sowiety) był wiec niemiecka reakcja na politykę tego państwa i próba zniszczenia sił sowieckich zanim osiągną one planowana gotowość i koncentracje. Zajęcie przez Armie Czerwona krajów Bałtyckich i Mołdawii latem 1940 roku utwierdziły jeszcze Hitlera w tym przekonaniu. W tym samym czasie Hitler polecił również przekazać wszystkie dokumenty dotyczące Skandynawii czynnikom decyzyjnym w Finlandii. W interesie Niemiec leżał trwały pokój w Skandynawii i nieograniczony dostęp do złóż szwedzkiej rudy żelaza i fińskiego niklu a co za tym idzie rzeczywista niepodległość Finlandii. Hitler zaoferował marszałkowi Mannerheimowi pomoc polityczna i wojskowa nie wyłączając czynnego udziału armii niemieckiej w obronie Finlandii. O tej ofercie pomocy dowiedzieli się Alianci i zaproponowali Finlandii swoja pomoc wojskowa zdając sobie sprawę ze byłaby ona niewystarczająca.

5) Jest faktem ze Finlandia oferowana przez Aliantów pomoc zdecydowanie ODRZUCILA, dlaczego? Z dokumentów Mannerheima wynika jasno ze, dlatego ze Marszałek przejrzał podwójną grę Aliantowi i ich bluff.

6) Wczesna wiosna 1940 roku rząd niemiecki w osobie szefa hitlerowskiego MSZ, Ribentroppa wysłał do Moskwy ultimatum żądające zaprzestania przez Sowiety kontynuacji agresji na Finlandie i zagroził bombardowaniem Leningradu przez Luftwaffe oraz czynnym udziałem Niemiec w wojnie po stronie Finlandii. Stalin, nieprzygotowany jeszcze do wojny z takim przeciwnikiem jak Niemcy, zgodził się na rozejm z Finlandia, chociaż te wojnę de facto już wygrał. Tak doszło do podpisania rozejmu miedzy Sowietami a Finlandia. Za cenę ustępstw terytorialnych Finlandia uchroniła własną niepodległość.

Po raz kolejny historia dala dowód na to ze wielkie kraje rozgrywają miedzy sobą wojny nie licząc się całkowicie z interesem mniejszych krajów nawet jeśliby to byli ich najwierniejsi sojusznicy. Własny interes danego państwa jest jego najwiekszym sojusznikiem.
Grzegorz Szmaglinski
 
Posty: 28
Rejestracja: 02 mar 2006, 02:00

Informacja

Ten wątek ma 10 odpowiedzi

Musisz być zalogowany, aby zobaczyć wszystkie posty w tym wątku.


Zarejestruj się lub Zaloguj się

Wróć do Tematy dyskusyjne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość