Nowa baza danych do historii RKKA i AR

Forum służy wymianie wiedzy i załączników na temat aktualnych zagadnień.

Nowa baza danych do historii RKKA i AR

Postautor: Bogusław Wolf » 20 cze 2015, 09:48

Uruchomiona została nowa wielka baza materiałów dla badaczy historii sił zbrojnych naszych eks-sojuszników.
Strona główna: https://pamyat-naroda.ru/
Zawiera wiele dziesiątków (setek?) tysięcy skanów stron archiwaliów z CAMO - do niedawna niedostępnych dla ogółu zainteresowanych: materiały biograficzne, mapy, dzienniki działań bojowych, listy strat i wiele innych.
Można mieć nadzieję, że nie zostanie zamknięta z nakazu prokuratury jak kilka szacownych forów o tematyce historyczno-wojskowej. Jest utworzona przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej i ma być sukcesywnie rozbudowywana. Już obecnie co jakiś czas pojawiają się tysiące stron nowych skanów.
Jednakowoż nauczony niemiłymi doświadczeniami z przeszłości - od początku funkcjonowania portalu, tj. 70. rocznicy zakończenia wojny zapisałem na odrębnych nośnikach już wiele GB interesujących mnie materiałów, głównie dotyczących personaliów, operacji militarnych i struktur. Szkoda mi czasu na sen. :D
Portal bardzo czytelnie skonstruowany i łatwy w obsłudze. W ostatnich tygodniach skoncentrowałem się na dziennikach działań bojowych, które zawierają to co mnie aktualnie interesuje. Są one dostępne pod adresem:
http://pamyat-naroda.ru/jbd/
Dla ułatwienia poruszania się w wyszukiwarce jeden z Kolegów zadał sobie trud i na rosyjskim forum zestawił zbiór (aktualny na dziś) około 20 tys. rekordów z adresami do wpisywania w wyszukiwarce.
Do pobrania w załączeniu.
Niebawem zacznę poszukiwania i zapisy z kolejnych interesujących mnie obszarów.
Rekomenduję Koleżankom oraz Kolegom zainteresowanym wschodnią tematyką. :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Pozdrawiam, Bogusław
Bogusław Wolf
Ekspert

Informacja

Ten wątek ma 1 odpowiedź

Musisz być zalogowany, aby zobaczyć wszystkie posty w tym wątku.

Zarejestruj się lub Zaloguj się

Wróć do Wiedza i materiały