Plan reaktywacji Serwis-militarny.net

Postautor: Grzegorz Prasał » 03 cze 2011, 09:03

Witam Was wszystkich!

Nie trudno zauważyć, że niegdyś dynamiczny rozwój tego serwisu przystopował w 2005 roku. Z pewnych bowiem powodów musiałem wtedy odejść w cień zostawiając Wam w zamian forum, na którym mogliście we własnym gronie wymieniać się informacjami i kontaktami, które mam nadzieję procentowały poza Serwisem. Choć nie działałem już aktywnie, to zawsze jednak czytałem forum i byłem dla Was dostępny pod e-mailem i telefonem.

Od pewnego jednak czasu dojrzewam do decyzji o reaktywacji Serwisu. Mam już pewną strategiczną koncepcję do realizacji przez wiele miesięcy, o której napiszę później, ale - podobnie jak przed tworzeniem forum Bezpieczeństwo w 2003 roku, kiedy konsultowałem się z Wami za pomocą newslettera - chciałbym zapoznać się teraz z Waszymi pomysłami i potrzebami, które na pewno macie jako osoby korzystające z tego serwisu i innych stron internetowych, nie tylko tych o wojsku. Zachęcam więc do pisania tutaj na forum, będę w tej dyskusji uczestniczył.

Jakie kierunki rozwoju widzicie dla tego serwisu? Jakie nowe działy powinny powstać?

Dodatkowo proszę Was o aktualizacje swoich adresów e-mail w zakładce "Mój profil" (http://www.serwis-militarny.net/forum/profile.php), ponieważ planuję wysłać kilka ważnych wiadomości na Wasze skrzynki. Opiszę w nich swoją wizję projektu, prosząc Was o zdanie i ewentualnie informację o zakresie pomocy, jakiej mógłbym od Was oczekiwać, jeżeli ktoś z Was miałby ku temu chęci i był zainteresowany możliwościami, jakie ta współpraca może stworzyć.

Pozdrawiam
Grzegorz Prasał
Administrator

Postautor: Wiesław Maciuszczak » 03 cze 2011, 09:20

Więc czekam na koncepcję. Mnie interesuje szczególnie przeszłość garnizonów. Również tych zamkniętych
Pozdrawiam

Wiesław
Wiesław Maciuszczak

Postautor: Jacek Tymoczko » 03 cze 2011, 15:12

Witam,

Panie Grzegorzu, napewno nadal może Pan liczyć na stały link w moim serwisie www.jednostki-wojskowe.pl, de facto część osób odwiedzających mój serwis może myśleć że jest to forum serwisu.

Wg mnie problemem forum jest nie tyle układ forum czy nowe działy, po prostu trzeba by zachęcić osoby do dyskusji, ja uważam że najcenniejszą cechą forum jest jego ściśle specjalistyczna odmiana, rozmawiamy tu na tematy, które dla zwykłych militarystów są kosmosem !

Nie chciał bym by forum przekształciło się w komercyjny chłam jaki np. panuje na forum militarium.net, gdzie dyskutują nastolatkowie o wszystkim i niczym.

Zaletą tego forum jest jego wysoki poziom merytoryczny i chciał bym osobiście żeby tak było nadal.

Może problem w tym że brakuje materiałów źródłowych do dyskusji, praktycznie okres od 1945-1960 roku na forum jest opisany bardzo szczegółowo włączając w to numery etatów, stany ilościowe jednostek. A późniejsze lata robi się coraz "puściej". Może powinniśmy zachęcić osoby siedzące w temacie o większe zaangażowanie w dyskusje ? Ale jak ?

Ja już myślałem o czymś takim że może warto by zawiązać o piszące tu osoby "Stowarzyszenie miłośników historii WP" (oczywiście wszystko legalnie z rejestracją w KRS) i z takim czymś można już coś działać więcej, np. podpisać umowy o współpracy z jednostkami wojskowymi, archiwami wojskowymi. Można także pozyskiwać pieniądze z UE na jakieś projekty (np. jakaś książka wydana wspólnymi siłami - kilka osób by napisało po artykule i już jest na książkę), można też pozyskiwać finansowanie z 1% z PIT.

Forum by było miejscem propagującym i pozwalającym nam dyskutować na nasze tematy.

Proszę nad tym pomyśleć.

pozdrawiam JT
Awatar użytkownika
Jacek Tymoczko
Moderator

Postautor: Bogusław Wolf » 03 cze 2011, 16:01

Witam

Myślę, że Grzegorz jako administrator – a zarazem decydent w sprawach ostatecznego kształtu Forum – mógłby tę swoją strategiczną koncepcję w zarysie JUŻ TERAZ przedstawić. Kierunki zmian rodzące się u zainteresowanych kolegów mogą być bardzo różne, czasem wykluczające się nawzajem i chyba trudno byłoby je ujednolicić. Nie wykluczone, iż przerost ilości poruszanych tematów mógł być przyczyną zastoju w pracach (odnoszę niekiedy takie wrażenie z treści korespondencji otrzymywanej od kolegów z Forum).
Wydaje mi się, że omawiane zagadnienia można podzielić na kilka (kilkanaście) podstawowych bloków, ponieważ obecnie poszczególne tematy często omawiane są w kilku bardzo różnych wątkach – i moim zdaniem trudno nieraz odszukać potrzebną wyczerpującą informację. Poza tym ci, którzy chcą coś dodać w danej sprawie – może nie bardzo do końca są zdecydowani, do którego wątku uzupełnienie dopisać. Niektórzy z kolegów w zakresie swoich specjalności pracują nad różnymi aspektami danego tematu, tworzą nowe wątki – i w rezultacie wiadomości są bardzo rozproszone.
Dla zilustrowania podam temat, którym się zajmuję obecnie – zmiany organizacyjne w radzieckim lotnictwie okresu powojennego. Jeden z kolegów w oparciu o zasoby z rosyjskiej strony soldat.ru - w „Zasobach Forum” przedstawił w Excelu bazę: wykaz blisko tysiąca radzieckich pułków lotniczych (bez lotnictwa morskiego), zawierającą numery poczt polowych (w większości wypadków nie ulegające zmianie do końca okresu istnienia danej jednostki, a czasem funkcjonujące bez zmian i obecnie) oraz nazwy pułków; przy czym rosyjscy badacze budujący bazę na stronie soldat.ru nie wzięli pod uwagę, iż tylko w okresie wojny nazwy pułków lotniczych zmieniały się czasem czterokrotnie - w rezultacie bywa, że w wykazie ujęta jest nazwa pułku z początkowego okresu wojny, w innym przypadku – nazwa z końca działań wojennych. Podporządkowanie pułków jakkolwiek określone tylko w kilkudziesięciu przypadkach na blisko tysiąc – jest nieczytelne: czasem jako strukturę nadrzędną podano dywizję, bywa że tylko korpus lub armię czy nawet front. Analogiczne wykazy załączono w „Zasobach Forum” dla dywizji, korpusów oraz armii lotniczych. Bardzo ładnie jest to przedstawione graficznie, w kilku przekrojach.
I co dalej? Szereg innych zagadnień ściśle powiązanych z tym tematem przedstawiony jest dla przykładu w wątkach: Encyklopedia Armii Układu Warszawskiego Północna Grupa Wojsk AR w Polsce – że tylko na pierwszą stronę naszego Forum spojrzę, poza tym w sporej liczbie innych wątków: Armia Radziecka w końcu lat 80-tych, Radziecka 4 (37) Armia Lotnicza i kilku jeszcze. Aby odnaleźć w miarę kompleksową informację – trzeba przeczytać ładnych kilkaset postów.
Temat jakkolwiek stosunkowo nośny (co widać po liczbie postów choćby) jest w gruncie rzeczy przedstawiony tutaj pobieżnie. Rozwinięty jest bardziej przez niektórych naszych kolegów z naszego Forum - na forach rosyjskich właśnie – specjalistów od nazw wyróżniających, struktur PGWAR czy obrony powietrznej.
Może nie byłaby najlepszym pomysłem próba dyscyplinowania uczestników forum, pracujących de facto na zasadzie wolontariatu. W każdym razie na wspomnianym forum rosyjskim zagadnienia są pogrupowane w dość przejrzystych szufladkach tematycznych. W przypadkach zamieszczenia materiałów w nieodpowiednim miejscu – administrator lub moderatorzy konsekwentnie acz kulturalnie podejmują skuteczne działania porządkowe. W rezultacie łatwiej jest się tam poruszać i odszukiwać potrzebną informację. Na niektórych rosyjskich forach wątki nieczynne przenoszone są do archiwum i w razie potrzeby reaktywowane. Może warto by skorzystać z doświadczeń zza rubieży?
W wypadku ingerencji autora w pierwotny tekst postu – zamieszczana jest wzmianka o kolejnej modyfikacji; jest to dość istotne dla czytelnika, który po lekturze interesującego go postu - na naszym Forum nie dostrzega wprowadzonych następnie – czasem bardzo istotnych zmian.
Jeszcze jedna sprawa – na wspomnianych forach przy grupach zagadnień czy poszczególnych tematach jest zamieszczony licznik odwiedzin. Być może warto i u nas wprowadzić podobne urządzenie?
Jeśli chodzi o merytoryczną stronę, to też jestem za rozwojem działań w kierunku odtworzenia historii garnizonów. Chyba też jest bardzo istotna obsada personalna poszczególnych struktur.

Pozdrawiam

Pozdrawiam, Bogusław
Bogusław Wolf
Ekspert

Postautor: Roman Antonowicz » 03 cze 2011, 22:12

WItam kolegów,

Wprawdzie od dłuższego czasu jestem niezbyt aktywny na Forum, czytam je jednak w miarę regularnie i obserwuję jego ewolucję- od entuzjastycznego odkrycia, że teraz juz wolno pytać i pisać o niedawno tajnych rzeczach - do bardzo profesjonalnego układania historii wojska polskiego i wosjowości w Polsce po drugiej wojnie z najmniejszymi szczegółami, przy czym sprawy kadrowo- organizacyjne wojsk lądowych biorą górę nad pozostałymi - może z uwagi na latwość dostępu ?
Mnie osobiście bliższe jest lotnictwo i historia przemysłu obronnego, niemniej jednak z wielkim zainteresowaniem czytam i gromadzę pozostałe informacje o WP. Za kilka lat przejdę na emeryturę i wtedy (tak sobie obiecuję) będę miał więcej czasu na realizację swoich zainteresowań.
Podziwiam czasami zasoby wiedzy niektórych kolegów. Skądinąd znam problemy z dotarciem do zasobów archiwalnych -np. w Modlinie,, byłem w CBW, pisalem do róznych JW - być może w ym kontekście pomysł p. Tymoczki (dobrze odmieniłem ?) idzie w dobrym kierunku dalszej profesjonalizacji forum - można legalnie komuś lub instytucji zaplacić za udostępnienie danych, coś z tego opublikować za realne pieniądze i z tego dalej finansować działalność. Poziom wiedzy znaczącej części aktywnych forumowiczow wykłucza już chyba teraz amatorstwo. A - jak już pisałem - chwała Bogu że J. Ciślak nie wrzucił na forum tematu PMW. To jest przecież kolejna studnia wiedzy....
Być może przy takiej profesjonalizacji forum stałoby się bardziej otwarte na wymianę danych, bo chwilami sprawia wrażenie wyciągania informacji potrzebnych bez otwartego odwzajemniania.
Pieniądze potrafią ułatwić życie i potrafią zabić- jak pokierować forum, żeby bylepiej a nie gorzej to będzie problem Grzegorz i moderatorów. Może trzeba powołać kolegium redakcyjne? Może powinniśmy wydawać jakieś pismo (na początek raz na rok albo na kwartał)? Ludzi wydaję takie denne, powielane pisma militarne - nasze na pewno byłoby ciekawsze.

tyle uwag na razie, pozdraiwiam

Roman Antonowicz
Roman Antonowicz
Ekspert

Postautor: Wojciech Wolicki » 03 cze 2011, 22:35

Jako mało aktywny forumowicz od początku jestem pod olbrzymim wrażeniem zasobu wiedzy kolegów. Osobiście interesuje mnie obrona przeciwlotnicza, lotnictwo oraz oraz pobyt PGW ZSRR.
Wojciech Wolicki
Moderator

Postautor: Jacek Tymoczko » 03 cze 2011, 22:46

Panie Romanie,

Generalnie wszyscy odmieniają moje nazwisko jako Tymoczko, ale nie mam pretensji;-)

I dodam że w poszukiwaniu "świeżych" informacji można z góry niejako darować sobie obecnie działające JW, jako że prowadzę swój serwis poświęcony jednostkom, pisałem już do wielu z nich (również w formie listów tradycyjnych) i powiem szczerze, bardzo nieliczne JW odpowiedziały w profesjonalny sposób, pozostałe albo nie odpowiedziały w ogóle, albo zbyli mnie tekstem - proszę sobie korzystać z zasobów naszej strony internetowej (na której nic konkretnego nie ma).

Wg mnie powinniśmy się zorganizować i uderzać do CAW, CBW i pozostałych archiwów, bo tam jest najwięcej informacji, co do kosztów to raz że można notować za darmo, a dwa po "dogadaniu" się z kierownictwem danego archiwum można pójść na jakiś kompromis, np. pozwolenie na używanie laptopa.

Sporo pomocne może być także WBH.

Pomysł z czasopismem niezły, ale trzeba by policzyć koszt takiego przedsięwzięcia, bo co innego wydać książkę w liczbie 500-1000 egz., a co innego czasopismo i je rozprowadzić.
Awatar użytkownika
Jacek Tymoczko
Moderator

Postautor: Roman Antonowicz » 04 cze 2011, 00:28

Witam i serdecznie przepraszam p. Jacka za zniekształcenie nazwiska.

Jako człowiek wiekowy i tradycjonalsita popieram przewagę formy papierowej nad elektroniczną i stąd każdą formę wydawnictwa ponad to, co tu na forum internetowym publikujemy, a co w każdej chwili może zniknąć. Zwlaszcza że- jak pisałem w poprzednim mailu - wydawane są publikacje na dużo niższym poziomie niż nasze posty. Wystarczy tylko je dopracować. Są moderatorzy lub nieformalni liderzy tematów, oni - tak sądzę - powinni proponowac formę wydawnictwa lub utworzyć kolegium redakcyjne, które typowałoby tematy do ew. druku i gromadziło współautorów. Na pewno wśród forumowiczów są koledzy z doświadczeniem wydawniczym, którzy podjęliby się organizacji (współorganizacji) takiego przedsięwzięcia. Oczywiście- możemy się publikować w dotychczas istniejących na rynku wydawnictwach, jak to robią niektórzy z naszych kolegów, tylko szerzej, albo pomysleć o własnym wydawnictwie.

Osobna sprawa to pomoc wzajemna w dostępie do danych. To odbywa się na bieżąco, współpraca jest chyba bez zarzutu. Poruszając ten temat wcześniej maiłem na myśli własne doświadczenia- albo mam dostęp ale nie mam czasu z niego skorzystać, albo mialem propozycję wymiany - informacja za współautorstwo w publikacji. A co, jeśli publikacji nie ma albo będzie kiedyś tam ? Nie miałem co zaoferować.

pozdrawiam

Roman Antonowicz
Roman Antonowicz
Ekspert

Postautor: Grzegorz Prasał » 06 cze 2011, 14:42

Dziękuję Wam za dotychczasowe uwagi. Przejrzałem forum soldat.ru i już prawie jestem przekonany do zrobienia tak, jak jest tam. Byłby wtedy licznik odwiedzin, tak jak zgłaszaliście, ale także takie rzeczy jak profile użytkowników, podział na podfora tematyczne, możliwość wysyłania prywatnych wiadomości, no i oczywiście powołanie moderatorów. Te funkcjonalności są nie tylko na soldat.ru, ale także na nfow.pl czy lotnictwo.net.pl. Nie będzie prosto się zmigrować, ale warto spróbować. Trzeba jednak będzie zrezygnować z drzewa, na którym widać, kto komu odpowiada i jaki jest temat, ale wydaje mi się, że bylibyście skłonni to poświęcić dla tych nowych udogodnień.

Teraz przejdźmy do meritum. Zarówno ja jak i Wy dysponujemy ograniczoną ilością czasu. Możemy więc osiągnąć coś dużego, ale tylko działając wspólnie i łącząc swoją wiedzę, posiadane dostępy do ludzi i materiałów oraz możliwości działania w różnych obszarach. Jeśli o mnie chodzi, to tematyka poruszana na forum jest tylko małym wycinkiem moich zainteresowań. Nie posiadam takiej wiedzy jak Wy, więc siłą rzeczy nie mogę zajmować się rozwojem części „merytorycznej”. Posiadam jednak wiedzę z zakresu nowych technologii internetowych i w tym chciałbym się realizować. Oznacza to, że mogę Wam udostępnić teoretycznie dowolną funkcjonalność istniejącą już gdzieś w internecie, a nawet zupełnie nową, której będziecie potrzebować. Wystarczy, że zgodzimy się co do zasadności każdego pomysłu, tak jak teraz co do modyfikacji forum. Obie strony są sobie potrzebne, razem tworzą siłę. Osoba techniczna bez wsparcia zespołu „merytorycznego” niewiele zdziała w Internecie, podobnie grupa pasjonatów bez kogoś, kto jest dobrze zorientowany w nowoczesnych technologiach.

Na pewno zgadzam się, że trzeba uporządkować archiwalne tematy, stworzyć opracowania. To wymusi powstanie jakiegoś narzędzia pracy grupowej, nad którym się zastanowię. Być może byłoby to coś w rodzaju wikipedii, wtedy bezcenne byłoby tutaj doświadczenie Kolegów, którzy są już redaktorami na wiki.

Tak na marginesie, zauważacie chyba problem związany onieśmielaniem nowych użytkowników wysokim poziomem merytorycznym. Niestety niewiele osób ma tak specjalistyczną wiedzę, by móc aktywnie włączyć się do dyskusji. Co z tym można zrobić? Być może widok długiej listy postów, których autorzy są podpisani z imienia i nazwiska, tak odstrasza. Ciekaw jestem, jak zmieniłaby się aktywność na forum, gdyby podmienić nazwiska na loginy…

Z drugiej strony podpisywanie się imieniem i nazwiskiem miało swoje zalety. Poziom dyskusji przyciągnął znane osoby, wiemy kto jest kim. Przy okazji mam pomysł na promocję forum. W czasie dyskusji powołujecie się na autorów różnych opracowań. Tylko część tych osób wie, że tutaj toczy się dyskusja na interesujące ich tematy i tematy ich książek. Na pewno ktoś z Was ma kontakt do pewnych osób, a nawet jeśli nie ma, to przecież można znaleźć w redakcji, wydawnictwie lub na portalach typu nk.pl czy facebook.com. Dlatego mam gorącą do Was prośbę o zaproszenie tych osób na Forum – informując że jest takie forum lub podając konkretny link, że w tym wątku poruszono np. temat takiej książki. Sami najlepiej wiecie, kogo tutaj brakuje i kto byłby zainteresowany. Kto z Was się tego podejmie?

Co do rejestracji stowarzyszenia czy wydawania czasopisma, to nie mam nic przeciwko. Serwis-militarny.net byłby miejscem promocji takich inicjatyw czy publikacji. W takiej roli widzę siebie jako pasjonata technik informatycznych i decydenta odnośnie zawartości serwisu, jednak niestety bez takiej znajomości tematu historii WP, jaką macie Wy.

Teraz trochę o mojej koncepcji. Otóż myślę o miejscu, które będzie przyjazne dla wszystkich osób pasjonujących się militariami, nie tylko tematem poruszanym obecnie na naszym forum. Jak wiadomo, ta dziedzina ma wiele poddziedzin, np. współczesne uzbrojenie, współczesne Wojsko Polskie, sytuacja międzynarodowa, najnowsza historia, siły specjalne, służby specjalne, tematyczne gry komputerowe, broń strzelecka, itd. Chciałbym to zrobić w tak, żeby rozszerzenie tematyki w stosunku do obecnie dominującej historii WP w żaden sposób nie wpłynęło negatywnie na poziom dyskusji, a wręcz przeciwnie, wpłynęło na rozbudowę Forum poprzez powstawanie nowych narzędzi do obsługi zarówno obecnego forum jak i nowych działów: wymiany plików, publikacji zdjęć, blogów użytkowników, komentarzy do artykułów, własnej encyklopedii, recenzji książek, udostępniania filmów dokumentalnych i klipów z youtube. Jak widzicie, przedsięwzięcie, którego ogólny zarys podałem, jest bardzo duże. Siłą rzeczy musi być realizowane krok po kroku, najpierw zaczynając od modernizacji forum i stworzenia nowego szkieletu serwisu, a potem poprzez dodawanie nowych modułów i podłączanie ich do Forum.
Grzegorz Prasał
Administrator

Postautor: Jacek Tymoczko » 06 cze 2011, 17:50

No wg mnie zmiana "silnika" forum na nowszy jest wskazana... ale Panie Grzegorzu czy myśli Pan tu o jakimś "opensource'owym" rozwiązaniu typu phpBB czy może będzie to autorski silnik forum ?

Napewno proces 'migracji' starego forum do nowego będzie trudny, nie obędzie się bez pisania skryptów SQL wg mnie, ale w sumie to nie wiem jaką strukturę bazy danych ma to obecne forum, więc się nie wypowiadam... w każdym razie powinno się postawić najpierw na stacji testowej nowy silnik forum i spróbować tam zrobić migrację, dopiero potem wykonać tę operację na "żywym" organiźmie czyli na obecnym forum.

Co do tematów i działów, to myślę że w miarę rozwoju forum "wyłowi" się te najbardziej merytoryczne osoby w danych dziedzinach, których obecnie nie mamy, mam tu na myśli braki obecnie dyskusji na temat współczesnego uzbrojenia WP, braki dyskusji o obecnym WP (kilkukrotnie próbowałem zaczynając tematy o współczesnym WP ale był słaby odzew).

Myślę że jak się to zrobi z planem i wizją to coś z tego będzie...
Awatar użytkownika
Jacek Tymoczko
Moderator

Następna

Wróć do Sprawy użytkowników PFW i Serwis-militarny.net