Potrzebna pomoc w zaprojektowaniu działów na forum

Potrzebna pomoc w zaprojektowaniu działów na forum

Postautor: Grzegorz Prasał » 14 sie 2011, 11:17

Powoli przechodzimy do kolejnego etapu rozwoju, czyli uporządkowania dotychczas zgromadzonej treści i stworzenia hierarchii kategorii na forum, która będzie decydowała w przyszłości, gdzie każdy nowy temat ma trafić. Jak zauważyliście, na poprzednim forum w ogóle nie mieliśmy podziału na kategorie, a tutaj taki podział już się pojawił. Ma on jednak charakter tylko poglądowy, jest jakimś punktem wyjścia do określenia docelowej struktury tematycznej. W szczególności dział Współczesność > Technika wojskowa zawiera tematy nieuporządkowane, które trzeba będzie przenieść do właściwych docelowych lokalizacji. Być może też część tematów z działu Wojskowe Forum Historyczne [dawne forum Bezpieczeństwo] > Inne mogłaby znaleźć swoje miejsce w dedykowanych działach. Weźcie więc także i te fakty pod uwagę.

Chciałbym Was prosić o podanie propozycji podzielenia istniejących zasobów na kategorie i podkategorie, tak jak jest to zrobione na nfow.pl i soldat.ru/forum. Sami bowiem najlepiej orientujecie się w różnorodności podjętych tematów.

Ze swej strony chciałbym tylko, żeby zaproponowane przez Was struktury, jeśli to możliwe, uwzględniały następujący charakter każdego tematu: temat historyczny <-> temat współczesny oraz temat służący wymianie wiedzy, o większej kontroli przez moderatorów <-> temat dyskusyjny, w którym można wyrażać swoje opinie, o mniejszej kontroli przez moderatorów.

Jak się z tym uporamy, kolejnym etapem będzie wydzielenie nowych tematów z tych dużych, w których powstały inne wątki odbiegające od głównego tematu. Takim tematem jest np. http://serwis-militarny.net/forum/viewtopic.php?f=15&t=3553, gdzie poruszane były kwestie dotyczące także np. współczesnej organizacji Sił Powietrznych.
Grzegorz Prasał
Administrator

Re: Potrzebna pomoc w zaprojektowaniu działów na forum

Postautor: Jacek Tymoczko » 14 sie 2011, 17:55

Zaczął bym od "konsolidacji" tych trzech działów forum ze strony głównej:

Historia poszczególnych związków taktycznych i oddziałów WP
Jednostki i struktury organizacyjne WP oraz MBP/MSW
Poszczególne garnizony i jednostki wojskowe

Chodzi o to że obecnie się to wszystko niejako dubluje...

Propozycja moja to GŁÓWNY dział widoczny na stronie głównej: Struktury organizacyjne WP

I w tym dziale poddziały:
- Garnizony Wojskowe
- Rodzaje Wojsk (tutaj by pasowały tematy ogólne na temat WLiOP, MW, WLąd)
- Związki Taktyczne - Korpusy, Dywizje, Brygady
- Dyskusja na temat konkretnych jednostek wojskowych

Oczywiście to jest jedynie propozycja i myślę że koledzy mogą do tego wnieść swoje uwagi.

Tak samo w dziale WSPÓŁCZESNYM - Wojsko Polskie

Proponuję poddziały:
Struktury organizacyjne - zmiany i stan obecny
Dyskusje na tematy bieżące Wojska Polskiego

pozdrawiam JT
Awatar użytkownika
Jacek Tymoczko
Moderator

Postautor: Grzegorz Prasał » 16 sie 2011, 12:36

Dziękuję Jacku! Czy ma ktoś jeszcze jakieś propozycje?
Grzegorz Prasał
Administrator

Postautor: Jacek Tymoczko » 16 sie 2011, 13:21

Tak jeszcze pomyślałem że poddziały które zaproponowałem:
Tzn. Rodzaje Wojsk i Związki Taktyczne - Korpusy, Dywizje, Brygady

Można by przedstawić po prostu jako RSZ, czyli najprościej:
Wojska Lądowe (w tym Wojska Specjalne i ŻW)
Marynarka Wojenna
Siły Powietrzne
Awatar użytkownika
Jacek Tymoczko
Moderator

Postautor: Wojciech Wolicki » 17 sie 2011, 17:54

Zbyt duży podział forum powoduję rozmydlenie forum.
Zacznijmy właśnie od konsolidacji - a ewentualnie w przyszłości będzie można stworzyć nowy podział (w przypadku potrzeby)
Wojciech Wolicki
Moderator

Postautor: Grzegorz Prasał » 21 sie 2011, 12:10

Na forum testowym http://system.home.pl/phpbb/ zamieściłem propozycję podziału forum na kategorie. Trzeba się tam jeszcze raz zalogować. Proszę o opinie przed migracją tego podziału na docelową lokalizację. Oczywiście piszemy tylko tutaj, tam jest tylko prezentacja rozwiązania :)

Propozycja ta opiera się na podziale forum na część historyczną oraz współczesną. W każdej z tych kategorii jest podział na podkategorie służące wymianie wiedzy albo dyskusjom. Podkategorii jest mało, żeby nie dokonywać niepotrzebnych podziałów. Tematy specyficzne, nie dające się przyporządkować do części historycznej ani współczesnej, trafiają do forum "Nasza społeczność". Zresztą sami zobaczcie.

Oczywiście w miarę rozrostu zasobów są możliwe nowe podziały.
Grzegorz Prasał
Administrator

Postautor: Grzegorz Prasał » 22 sie 2011, 16:13

Nowy podział na kategorie jak widzicie już zrobiony. Jeśli macie jakieś uwagi, napiszcie.
Grzegorz Prasał
Administrator

Postautor: Grzegorz Prasał » 24 sie 2011, 11:25

Nowy podział forum na kategorie chyba się przyjął. Przejdźmy więc do następnego etapu polegającego na uporządkowaniu istniejących tematów, szczególnie tych większych. W wielu z nich były poruszane wątki poboczne, które dotyczą już czegoś innego. Trzeba utworzyć z tych fragmentów nowe tematy i umieścić we właściwych kategoriach.

Proszę Moderatorów o działanie w tej kwestii według własnego uznania, a pozostałe osoby o zgłaszanie tutaj tematów, które powinny zostać podzielone, wraz z propozycjami nazw i docelowych kategorii forum dla tych wydzielonych tematów.
Grzegorz Prasał
Administrator

Postautor: Jacek Tymoczko » 24 sie 2011, 11:59

Nie wiem czy jest sens ruszać stare tematy i je "dzielić". Wydaje mi się że może z tego powstać istnie "syzyfowa praca". Wg mnie lepiej jest obserwować "aktywne" tematy i tam ewentualnie interweniować. Ale to tylko moje zdanie. Ewentualnie jeśli gdzieś był totalny off-topic w temacie to tam wydzielić tę niezwiązaną z tematem część. Ale tego chyba za wiele nie ma.
Awatar użytkownika
Jacek Tymoczko
Moderator

Postautor: Grzegorz Prasał » 24 sie 2011, 12:39

Chodziło mi bardziej nie o czytanie tego wszystkiego co jest, celem uporządkowania, tylko o uwzględnienie kwestii uporządkowania przy okazji przeglądania wątków archiwalnych, które niektórzy z Was pewnie przeglądają od czasu do czasu. Taki rodzaj czujności, gdybyście zauważyli w trakcie czytania, że trzeba by wydzielić w danym miejscu jakiś nowy wątek. Wtedy proszę o wydzielenie lub powiadomienie, że coś można wydzielić.
Grzegorz Prasał
Administrator

Następna

Wróć do Sprawy użytkowników PFW i Serwis-militarny.net