Mjr. Andrzej Ciszewski "Konar", oddział 743

Tutaj trafiają wszystkie tematy utworzone przez nowo zarejestrowanych użytkowników. Pozostali użytkownicy mogą pisać do wszystkich innych działów.

Mjr. Andrzej Ciszewski "Konar", oddział 743

Postautor: Szymon Pietkun » 13 mar 2019, 16:13

Witam wszystkich.
Szukam informacji o mjr Andrzeju Ciszewskim, który 10.10.1947r pełnił służbę w Dowództwie Okręgu Wojskowego II jako Zastępca Szefa Wydz. Kwat. Bud.
Posiadam dokument podpisany przez taką osobę, datowany jak wyżej.
Major Ciszewski ps "Konar", podpisuje się jako były odwodca oddziału 743 AK walczącego w Powstaniu Warszawskim. Generalnie, to przez ustalenie przebiegu służby mjr Ciszewskiego, chciałbym jednoznacznie określić przynależność oddziału 743 w strukturze AK.

Informacji poszukuję aby poznać historię mojego pradziadka (Józef Kossakowski "Metra"), który walczył w AK, a z wymienionego dokumentu dowiaduję się że pełnił rolę dowódcy drużyny telefonicznej oddziału 743. Jest to jedyna informacja jaką rodzina posiada na temat tego czym zajmował się nasz krewny. Niestety zginął on w jednym z obozów koncentracyjnych.

Przeszukując internet, nie jestem w stanie odnaleźć nikogo kto by pasował do profilu Andrzeja Ciszewskiego, oddziału 743 a już w ogóle mojego pradziadka. O pradziadku wiem jeszcze że był przedstawiony do odznaczenia "Srebrnym Krzyżem Zasługi". Nie jest jasne czy go otrzymał.

W ostatnim czasie, na podstawie dokumentu, jeden z pracowników Muzeum Powstania Warszawskiego stwierdził, że Oddział 743 to najprawdopodobniej pluton 743 (dow. ppor. NN „Oleski”), 2. kompanii, I Batalionu 2. Rejonu Marki „Celków” Obwodu VII Powiat „XXVII”, „Obroża”. Niemniej nie pasuje mi tu dowódca (z innych źródeł Żylak Władysław 'Akski'), inny rodzaj jednostki (oddział-pluton) oraz obszar działania plutonu. Pradziadek mieszkał w centrum Warszawy i ponoć opuścił dom przed Godziną "W".

Może ktoś z Państwa ma jakieś dokumenty które mogłyby być pomocne w powyższym temacie?

Wspomniany dokument załączam.

Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Szymon Pietkun

Wróć do Tematy nowych użytkowników