51 Kościerski Pułk Czołgów Średnich

Tutaj trafiają wszystkie tematy utworzone przez nowo zarejestrowanych użytkowników. Pozostali użytkownicy mogą pisać do wszystkich innych działów.

51 Kościerski Pułk Czołgów Średnich

Postautor: wjflorian » 25 sty 2017, 09:18

51 Kościerski Pułk Czołgów Średnich - JW.1763 – garnizon Braniewo 1952-1994.

W wrześniu 1952r. w Braniewie zostaje sformowany 14 Pułk Artylerii Pancernej (JW. 1763), który zostaje powstaje na bazie batalionu artylerii pancernej z 1 Pułku Czołgów. W 1955r. dotychczasowy 14 Pułk Artylerii Pancernej zostaje przeformowany w 30 Batalion Czołgów i Artylerii Pancernej. Z kolei w kwietniu 1957r. na bazie 30 Batalionu sformowany zostaje 14 Pułk Czołgów Średnich, a w skład pułku weszli też żołnierze z rozformowanego 5 Szkolnego Batalionu Czołgów z Elbląga. W dniu 15.03.1959r. 14 Pułk Czołgów Średnich otrzymał sztandar ufundowany przez społeczeństwo Braniewa. W 1967r. dotychczasowy 14 Pułk Czołgów Średnich zostaje przeformowany na 51 Kościerski Pułk Czołgów Średnich. W 1989r. w ramach restrukturyzacji zostaje przeformowany na 51 Pułk Zmechanizowany. Jednostka została w 1992r. ponownie przeformowana na 64 Pomorski Pułk Zmechanizowany im. Strzelców Murmańskich, który ostatecznie zostaje rozformowany w 1994r.

Wyposażenie: od 1952r. działa pancerne ISU-122 i ISU-152 (do 1957r.) oraz czołgi ciężkie IS-2. Od 1955 czołgi średnie T-34/85, od 1959r. czołgi typu T-54A, od 1967r. czołgi T-55A. W latach 1985-86 pułk jako pierwszy w LWP otrzymuje zmodernizowane czołgi T-55A Merida.

Dowódcy: mjr Roman Hrobak (10.1952-01.1954), mjr Antoni Rodziewicz (01.1954-12.1958), ppłk Stefan Goldfarb (12.1958-11.1960), mjr Józef Musiał (11.1960-02.1962), mjr Stanisław Majewski (02.1962-09.1963), ppłk dypl. Mieczysław Korzeniowski (09.1963-05.1968), ppłk dypl. Władysław Szczotka (05.1968-10.1972), ppłk dypl. Ryszard Kaczorowski (10.1972-02.1974), ppłk Jerzy Romaniuk (02.1974-07.1976), mjr dypl. Ryszard Błażejczyk (07.1976-03.1978), kpt. dypl. Edward Posadzy (03.1978-04.1979), mjr dypl. Józef Chochulski (04.1979-04.1981), mjr dypl. Józef Winko (04.1981-12.1983), ppłk dypl. Krzysztof Skarbowski (12.1983-10.1987) i mjr dypl. Wojciech Roszak (10.1987-06.1994).
Awatar użytkownika
wjflorian
 
Posty: 5
Rejestracja: 02 sty 2017, 11:36

Wróć do Tematy nowych użytkowników

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości