Siły powietrzne Czeczeńskiej Republiki Iczkerii

#1
Bardzo ciężko znaleźć jest informacje dotyczące stanu osobowego, oraz wyposażenia Sił Powietrznych Czeczeńskiej Republiki Iczkerii na dzień 11 grudnia 1994 roku. Może Koledzy posiadają jakieś dane na ten temat?

Liczby wachają się niesamowicie np. samoloty L-29 od kilku sztuk ("Imperium na kolanach" M. Kuleba), aż do 143 ("Czeczenia 94-95" Z. Czarnotta, Z. Moszumański), L-39 od 6 ("Imperium na kolanach"), do 143 ("Czeczenia 94-95"). Ponadto z publikacji Z. Czarnotty i Z. Moszumańskiego dowiedzieć można się że gen. Dudajew dysponował 6 samolotami An-2 oraz 5 myśliwcami MiG-15 i MiG-17. Liczby maszyn (szczególnie L-29 i L-39) wydają się albo bardzo zaniżone (Kuleba) albo mocno zawyżone (Czarnotta, Moczumański). Gdzie leży prawda? Ile lotnisk wojskowych było w Czeczenii; tylko Hankala i Grozny Północny? Jak wyglądała struktura dowodzenia czeczeńskiego lotnictwa? Dżochar Dudajew, sam był generałem lotnictwa więc z pewnością nie zaniedbał tej gałęzi sił zbrojnych. Ponadto podobno u źródeł tak szybkiego zniszczenia lotnictwa Iczkerii leży obawa Rosjan przed zapowiedzianą przez Dudajewa operacją "Laser". Na czym ta operacja miałaby polegać?

Czy ktoś zna odpowiedź na ktoreś z tych pytań? A może ktoś mógłby odesłać mnie do jakichs publikacji tej tematyki dotyczących?Z góry serdecznie dziękuję Wszystkim za pomoc.Dostęp do tematów z tego działu mają tylko najbardziej aktywni użytkownicy.

Zarejestruj się Zaloguj się