Marszałkowie ZSRR

#1
Marszałkowie ZSRR:



* Kliment Jefriemowicz Woroszyłow (1881–1969), mianowany 20 listopada 1935

* Michaił Nikołajewicz Tuchaczewski (1893–1937), mianowany 20 listopada 1935

* Siemion Michajłowicz Budionny (1883–1973), mianowany 20 listopada 1935

* Aleksandr Ilicz Jegorow (1883–1939), mianowany 20 listopada 1935

* Wasilij Konstantinowicz Blücher (1890–1938), mianowany 20 listopada 1935

* Siemion Konstantinowicz Timoszenko (1895–1970), mianowany 7 maja 1940

* Grigorij Iwanowicz Kulik (1890–1950), mianowany 7 maja 1940, pozbawiony stopnia 19 lutego 1942, stopień pośmiertnie przywrócony 28 września 1957

* Boris Michajłowicz Szaposznikow (1882–1945), mianowany 7 maja 1940

* Gieorgij Konstantinowicz Żukow (1896–1974), mianowany 18 stycznia 1943

* Aleksandr Michajłowicz Wasilewski (1895–1977), mianowany 16 lutego 1943

* Josif Wissarionowicz Stalin (1879–1953), mianowany 6 marca 1943 (mianowany generalissimusem ZSRR 27 czerwca 1945)

* Iwan Stiepanowicz Koniew (1897–1973), mianowany 20 lutego 1944

* Leonid Aleksandrowicz Goworow (1897–1955), mianowany 18 czerwca 1944

* Konstantin Konstantinowicz Rokossowski (1896–1968), mianowany 29 czerwca 1944 (również marszałek Polski od 7 listopada 1949)

* Rodion Jakowlewicz Malinowski (1898–1967), mianowany 10 września 1944

* Fiodor Iwanowicz Tołbuchin (1894–1949), mianowany 12 września 1944

* Kiriłł Afanasjewicz Mierieckow (1897–1968), mianowany 26 października 1944

* Ławrientij Pawłowicz Beria (1899–1953), mianowany 9 lipca 1945, pozbawiony stopnia 26 czerwca 1953

* Wasilij Daniłowicz Sokołowski (1897–1968), mianowany 3 lipca 1946

* Nikołaj Aleksandrowicz Bułganin (1895–1975), mianowany 3 listopada 1947, pozbawiony stopnia 26 listopada 1958

* Iwan Christoforowicz Bagramian (1897–1982), mianowany 11 marca 1955

* Siergiej Siemionowicz Biriuzow (1904–1964), mianowany 11 marca 1955

* Andriej Antonowicz Grieczko (1903-1976), mianowany 11 marca 1955

* Andriej Iwanowicz Jeriomenko (1892–1970), mianowany 11 marca 1955

* Kiriłł Siemionowicz Moskalenko (1902–1985), mianowany 11 marca 1955

* Wasilij Iwanowicz Czujkow (1900–1982), mianowany 11 marca 1955

* Matwiej Wasiliewicz Zacharow (1898–1972), mianowany 8 maja 1959

* Filipp Iwanowicz Golikow (1900–1980), mianowany 6 maja 1961

* Nikołaj Iwanowicz Kryłow (1903–1972), mianowany 28 maja 1962

* Iwan Ignatiewicz Jakubowski (1912–1976), mianowany 12 kwietnia 1967

* Paweł Fiodorowicz Baticki (1910–1984), mianowany 15 kwietnia 1968

* Piotr Kiriłłowicz Koszewoj (1904–1976), mianowany 15 kwietnia 1968

* Leonid Ilicz Breżniew (1906–1982), mianowany 7 maja 1976

* Dmitrij Fiodorowicz Ustinow (1908–1984), mianowany 30 lipca 1976

* Wiktor Gieorgijewicz Kulikow (ur. 1921), mianowany 14 stycznia 1977

* Nikołaj Wasiliewicz Ogarkow (1917–1994), mianowany 14 stycznia 1977

* Siergiej Leonidowicz Sokołow (ur. 1911), mianowany 17 lutego 1978

* Siergiej Fiodorowicz Achromiejew (1923–1991), mianowany 25 marca 1983

* Siemion Konstantinowicz Kurkotkin (1917–1990), mianowany 25 marca 1983

* Wasilij Iwanowicz Pietrow (ur. 1917), mianowany 25 marca 1983

* Dmitrij Timofiejewicz Jazow (ur. 1924), mianowany 28 kwietnia 1990

Dostęp do tematów z tego działu mają tylko najbardziej aktywni użytkownicy.

Zarejestruj się Zaloguj się