ZSRR/WNP - pytania szczegółowe

ZSRR/WNP - pytania szczegółowe

#1
Witam serdecznie

W pracy nad paroma projektami nabyłem kilka "dziur informacyjnych". Liczę na to, że dacie radę coś mi podpowiedzieć w zadanych tematach.

1) Na lotnisku Horol (FOS WMF), w NATO Khorol East, stacjonowały dwa pułki (to na pewno). Był tam cytowany przez Was ODRAP (wg P. Pszczółkowskiego o numerze 304.) latający od lat 70. na Tu-95RC. Ale spotkałem się też z informacją, że stacjonował tam MARP (Morskoj Aviacjonnyj Rakietononosnyj Połk) latający w 70. na Tu-16K-10, przezbrojony na początku lat 80. na Tu-22M, ale przed 1990 rozwiązany.
Spotkaliście się z taką informacją ? Jeśli tak, to znacie numer pułku, bądź jego historię ?

2) Mimo szczerych chęci i ogromnego nakładu pracy nie udało mi się ustalić radzieckiej nazwy dla lotniska Krasnyj Wielikan (50.223N, 117.100E) położonego kilkadziesiąt kilometrów na wschód od lotniska Borzya. Lotnisko ma betonową DS o długości 2200m i szerokości 45 m. Wg tego schematu budowane były lotniska zapasowe oraz frontowe z etatową KZL. Ale w tym przypadku chodzi o coś więcej. Lotnisko ma strefy umocnione typowe dla pułków myśliwsko - bombowych (tj 3 strefy po 12 stanowisk - kwestia podziału eskadr), z czego w jednej zabudowane są schronohangary typu 1/16 (budowane w latach 70. pod Jak-28). Jak na lotnisko zapasowe to o wiele, wiele za dużo. Coś tam kiedyś stało, ale nie wiem co. Podpytywanie radzieckich pilotów na forum niestety nic nie dało. Mam swoją teorię, ale nie chce was sugerować. Ważna uwaga - w 2001/2002 lotnisko było nadal wykorzystowane (teraz jako rezerwówka dla 189. BAP). Macie jakieś koncepcje ?

3) Od 2 lat analizuje rozmieszczenie dywizjonów S-200 (a w miarę możliwości również S-75/125) w państwach Układu Warszawskiego. Tutaj pytania mam bardzo szczegółowe (chodzi głównie o azjatyckie państwa WNP i zagmatwaną sprawę przejmowania przez wegi jednostek po angarach lub zupełnie innych systemach), więc jeżeli ktoś zagłębiał się w temat proszę o info, wówczas skonkretyzuję wątpliwości.

pozdrawiam

/a.

Ten temat ma 9 odpowiedzi.

Poznaj 10 korzyści wynikających z założenia konta lub przejdź do forum:

Załóż konto Zaloguj się