Marynarka Wojenna

Marynarka Wojenna

#1
Witam,

Staram się odtworzyć ze szczegółami przebieg zmian w strukturach MW od roku 1945, korzystam głównie z książek
W. Radziszewski - "Marynarka Wojenna w latach 1945-49"
S. Kudela - "Służby techniczne i zaopatrzenia MW w latach 1945-68"
W. Pater, J. Przybylski - "Polska MW 1918-80"

Niestety książki te podaja czasami sprzeczne ze sobą fakty. Niestety także mało jest nr rozkazów oraz mała szczegółowość jeśli chodzi o jednostki mniejsze takie jak np. kompanie, oraz jednostki tyłów - tu akurat sytuację ratuje książka S. Kudeli, która jest dosyć szczegółowa.

Wobec tej sytuacji mam kilka pytań i kwestii które są dla mnie niejasne.

Pytanie 1 - Czy po sformowaniu Dowództwa Szczecińskiego Obszaru Nadmorskiego (SON), czy sformowano faktycznie zakładane w planach obszary Ustecki (UON) i Gdyński (GON) ?? Wg książek mimo planów obszary te nie zostały sformowane, jednak w kilku fragmentach są wzmianki że jednak częściowo zostały sformowane, jak to interpretować ??

Pytanie 2 - Rozkazem NDWP nr 013/Org. z 18. I.1946 polecono sformować Dowództwo Flotylli Trałowców (niektóre źródła podają nazwę Traulerów), nigdzie nie wspomniano pod kogo podlegała ta flotylla zaraz po sformowaniu, jednak później podlegała ona Dowództwu SON. Więc jak to wyglądało w praktyce ?? Czy flotylla po sformowaniu od razu podlegała Dowództwu SON, czy przejściowo podlegała Dowództwu MW bezpośrednio ??

Pytanie 3 - Czy Składy i Składnice w latach 1945-1951-52 miały swoje nr tak jak to było później ?? Chodzi mi o to że np. póżniej Składnica Żywnościowa to 12 Składnica Żywnościowa (zarządzenie Szefa SG nr 0362/Org. z 29. XII.1951)

Pytanie 4 - Jakiekolwiek dane na temat 10 Składnicy MW ?? Podobno sformowana w 1947 roku. Pod kogo podlegała ??

Pytanie 5 - Jakim rozkazem sformowano 31 dywizjon artylerii nadbrzeżnej ??

Pytanie 6 - 108 Centralna Składnica Sanitarna MW - sformowana została rozkazem NDWP nr 0224/Org. z 29. VIII.1945, później jednak w źródłach pojawia się nazwa 11 Składnica Sanitarna MW, nigdzie nie mogę jednak znaleźć kiedy i jakim rozkazem została przeformowana ????

Pytanie 7 - Kiedy sformowano faktycznie Bazę MW Ustka ?? Jedno ze źródeł podaje że dopiero w roku 1953, przypomnę że inne bazy powstały rozkazem MON nr 0130/Org. z 6. XII.1950.

Pytanie 8 - Rozkazem MON nr 0130/Org. z 6. XII.1950 rozformowano Dowództwo SON, czy rozformowaniu uległy również podlegające mu - kompania wartownicza, 47 kompania łączności i 1 morska kompania saperów ?? Czy zostały przekazane nowo tworzonym Bazom ??

Pytanie 9 - Właśnie problem ustalenia powstania Bazy MW Ustka powoduje kolejny problem, gdyż rozkaz z 6. XII.1950 nakazał sformowanie Komendę 2 Odcinka Obserwacji i Łączności w Ustce, wobec tego że Baza MW Ustka powstała w 1953 to pod kogo podlegała Komenda 2 OOiŁ w latach 1951-53 ? Przypomnę że pozostałe komendy weszły po sformowaniu w skład pozostałych Baz w Gdyni, Świnoujściu i Kołobrzegu.


Na teraz to tyle w miarę pisania i poprawiania błędów będę dopisywał pytania o ile znajdą się chętni by mi pomóc.
pozdrawiam Jacek
http://www.jednostki-wojskowe.pl

Ten temat ma 5 odpowiedzi.

Poznaj 10 korzyści wynikających z założenia konta lub przejdź do forum:

Załóż konto Zaloguj się