Gawrony, Orkany i Sępy

Gawrony, Orkany i Sępy

#11
Co do punktu pierwszego to całkowicie się zgadzam, ale jeśli chodzi o drugi to nie mogę się zgodzić. Samoloty bojowe już dawno posiadły zdolność operowania w każdych warunkach atmosferycznych. Zgadzam się natomiast znowu z ostatnią linijką, ale mam tu swoją osobistą koncepcję tj.
- samoloty i śmigłowce do misji na bałtyku
- okręty do zadań poza bałtykiem i do tego czego niepotrafią statki powietrzne
(i przepraszam za pomyłkę w pisowni nazwiska)

Gawrony, Orkany i Sępy

#12
Nawiązując do mojej poprzedniej wypowiedzi chciałbym przypomnieć wydarzenia z wojny o Falklandy-Malwiny gdzie duet Super Etendard + Exocet siał zniszczenie wśród sił brytyjskich.

Gawrony, Orkany i Sępy

#13
Pieniądze, pieniądze, pieniądze.
Moim zdaniem:
- nie będzie na razie modernizacji Tarantul - bo brakuje pieniędzy na zakończenie modernizacji Orkanów;
- nic z uzbrojenia nie jest wybrane dla Gawrona;
- w tym roku mają być prowadzone dalsze prace nad kadłubem Gawrona ale kiedyś będzie trzeba je zastopować do czasu wybrana docelowej konfiguracji uzbrojenia. Pomimo iż okręt jest technologii MEKO są pewne granice;
- z braku perspektyw finansowania zastopowano program projektowania niszczycieli min Kormoran;
- w przyszłości PMW będzie jeszcze nie raz opierać się na pozyskiwaniu okrętów wycofanych z innych MW państw NATO.

Gawrony, Orkany i Sępy

#14
Co do ostatniego punktu bardzo chciałbym niezgodzić się z Jarosławem Ciślakiem.

Niestety jednak ma on wg mnie w pełni rację. Trzeba zacząć szukać używanych niszczycieli min. Nasze stocznie muszą żyć z modernizacji. Chciałbym żeby zbudowano chociaż dwa Gawrony ale wątpię w szanse.
Nawet sam wybór systemów uzbrojenia nic nie da jeżeli nie będzie pieniędzy na dalsze zakupy.

Gawrony, Orkany i Sępy

#15
Z moich informacji uzbrojenie dla gawronów to:
- pokpr RBS 15 Mk3
- plkpr ESSM i RAM
- torpedy MU-90
- szwedzkie miny głębinowe których typu nie znam
- i nie wybrany jeszcze system altyleryjski

Gawrony, Orkany i Sępy

#17
Jeśli chodzi o pokpr i torpedy to bazuje na danych z czsopisma Nowa technika wojskowa z grudnia 2001. Inaformacje na temat uzbrojenia plot równierz znalazłem w tej gazecie w z lutego 2002. Wpisując nazwę ESSM w wyszukiwarkę ONETu równierz można znaleść informacje na ten temat.

Gawrony, Orkany i Sępy

#20
Pomimo tego, że marynistą nie jestem (głównie wojska lądowe) przytoczę parę zadań których samoloty nie spełnią (nie spełnią całkowicie samodzielnie):
- stawianie zagród minowych;
- niszczenie zagród minowych;
- zwalczanie OP;
- zwalczanie floty nawodnej z głębin;
- patrolowanie wód terytorialnych i strefy ekonomicznej.


Co do siania spustoszenia przez tandem Super Etendart - Exocet to owszem spowodowały straty ale na wynik konfliktu nie wpłynęły czyli w pełni skuteczne nie były.
Gdyby natomiast Argentyna rozlokowała na Falklandach-Malwinach ze 2 eskadry samolotów i pod ich osłoną użyła posiadanej floty wojennej brytyjczycy jeżeli nie ponieśliby porażki to z pewnością ponieśliby dużo wyższe straty.

Cena małego okrętu rakietowego ok. 100 mln. USD (inaczej od 100 wzwyż) za te pieniądze można kupić 2-3 samoloty. Ale okręt można eksploatować 1,5-2 razy dłużej czyli jednostkowa cena wyjdzie podobna.
Samolot podczas jednego wylotu może być w powietrzu kilka godzin a okręt kilkanaście dni.