Siły Zbrojne Ukrainy

#41
1) zgadzam się, ale tak na dobra sprawę nawet przy zakupie płacisz przez szereg lat, a nie od razu.

2) każde państwo ma swoje interesy i ich broni. Nawet USA mogą(i mają) interesy które z naszymi nie konicnie musza być zgodne. A co do francuskio-polskiej historii, cóż, jest to temat nie na to forum. Aczkolwiek mój pogląd na tą sprawę jest zbliżony do pańskiego.

3) cóż, nie będę się wdawał w rozważania nad sensem i koniecznością kupna tego typu samolotów. Rozpoczęlibyśmy kolejny wątek. Powiem tylko tyle, że chyba kupno C5 lub Rusłana, jest mniej prawdopodobne od kupna A400. Ale konieczność posiadania(1-2 sztuk) w naszych SP widzę.

4) cóż, tutaj też mozna godzinami dyskutować. Ja uważam, że powinniśmy utrzymywać NATO. Jego rozpad nie jest nam na rękę. Oczywistością jest, że sojusz oficjalny(podpisany traktat, punkt 5 itd.) jest więcej wart niż "luźne koalicje" z USA. Aczkolwiek, zgadzam sie z panem, iż Polska ponad wszystko powinna liczyć na siebie.

pozdrawiam serdecznie

Siły Zbrojne Ukrainy

#42
Jeżeli interesują was struktury SZ Ukrajny (jeszcze korpuśno - dywizyjno - brygadowe, docelowo tylko korpuśno - brygadowe) to podaję według moich informacji:

DZ:
-bdow;
-br;
-bsap;
-pcz: bz, 3 x bcz, kr, ksap, bdow, das, dplot, logistyka;
-2 x pz: bcz, 3 x bz, das, dplot, kr, ksap, bdow, logistyka
-pz lub pzmot?? (może chodzi o wyposażenie bo w dywizjach rosyjskich były pułki na trop i bwp);
-pa; dar, 3 x das, brdźwięk, bdow, logistyka;
-pplot;
-logistyka;

Siły Zbrojne Ukrainy

#43
Moje informacje na temat ilości uzbrojenia Ukrainy:

Wojska Lądowe (WL) zorganizowane są w trzy dowództwa operacyjne (Zachodnie, Północne i Południowe) i jednostki podporządkowania dowódcy wojsk lądowych.

W ich uzbrojeniu znajduje się:
- 3284 czołgi (m.in. 111 T-55, 2026 T-64, 1072 T-72, 62 T-80);
- 4308 BWO (w tym m.in. 957 BTR-70, 338 BTR-80, 989 BWP-1, 1295 BWP-2, 429 BWR-1K);
- 3477 środków artyleryjskich kalibru powyżej 100 mm;
- 148 śmigłowców bojowych (Mi-24).

Stan osobowy Wojsk Lądowych wynosi 152 tyś. żołnierzy.


Siły Lotnicze i Obrony Powietrznej zorganizowane są w dwa korpusy lotnicze (5 i 14 KL), trzy korpusy obrony powietrznej (28, 49 i 60),40 Skrzydło Lotnicze, 35 Grupę Lotniczą i samodzielne jednostki.

W ich uzbrojeniu znajduje się:
- 865 samolotów bojowych w tym: 400 myśliwskich (MiG-23, 29, Su-27),
- 386 szturmowych (Su-15, 17, 24,25,) i 35 bombowców (Tu-22M),
- 101 samolotów transportowych (Ił 76, An 12, 26, 124).
- 106 zestawów rakietowych (SA-2, SA-3, SA-4, SA-5, SA-6, SA-8, SA-10, SA-11, SA-12).

Stan osobowy Sił Lotniczych i Obrony Powietrznej wynosi ok 90 tyś. żołnierzy.

W skład Sił Morskich Ukrainy wchodzą:

1). siły okrętowe - zorganizowane w dwa rejony morskie: Południowy z dowództwem w Sewastopolu (bazy morskie w Sewastopolu, Fieodosji, Kerczu, Bałakławie) i Wschodni z dowództwem w Odessie (bazy w Odessie, Nikołajewie, Oczakowie, Izmaile).
W wyposażeniu SM znajduje się: OP, krążownik, 7 fregat, 10 okrętów patrolowych,
5 trałowców, 7 okrętów desantowych i 7 okrętów zabezpieczenia.
2). Lotnictwo morskie - przeznaczone do zabezpieczania działań bojowych floty posiada 35 samolotów bojowych (34 x MiG-29; 1x Su-24) i 70 śmigłowców (28 x Ka-25;
42 x Mi-14);
3). wojska brzegowe, w skład których wchodzą jednostki obrony wybrzeża, piechoty morskiej (1BPM) i zabezpieczenia. Liczą 1725 żołnierzy, posiadają na wyposażeniu 131 BWO i 3 środki artyleryjskie powyżej 100 mm.

Siły Zbrojne Ukrainy

#45
Moja odpowiedź odbiegnie od tematu tego forum, ale zwrócę Ci uwagę na rolę naszego sprzymierzeńca w utrzymywaniu światowego pokoju jakim są Stany Zjednoczone Ameryki. Jeśli sądzisz, że jest to wiarygodny dla nas sojusznik to znaczy, że myślisz bardzo podobnie do szerokiego grona osób poddających się bezkrytycznie pro-amerykańskiej indoktrynacji i nie potrafiących z dystansem odnieść się do faktów. Posłużę się dobrym przykładem, a mianowicie wymienię tu strategicznego sojusznika USA w walce z komunistycznymi Chinami tj. Tajwanem. Ładnych parę lat temu, przelot chińskiego samolotu w strefie Tajwanu lub też jakikolwiek inny incydent powodował natychmiastową reakcję amerykanów do pojawienia się lotniskowcowego zespołu uderzeniowego włącznie. Dzisiaj odmawia się Tajwanowi zakupu najnowszych rodzajów uzbrojenia z obawy na pogorszenie stosunków z Chinami, w których to zostały zaangażowane olbrzymie środki kapitałowe i wcale nie zdziwiłbym się, gdyby za parę lat Tajwan został przeznaczony na pożarcie przez Chiny przez ich obecnego sojusznika USA. Jesteśmy tutaj świadkami globalnej polityki, która nie opiera się na kategoriach dobra i zła, ale szeroko pojętego interesu gospodarczego (w niektórych wypadkach interesu osobistego). Polska skamle do amerykanów jak zbity szczeniak, który to, by się przypodobać jest w stanie pocałować w d..ę swojego sojusznika USA, ale znam przykłady krajów, które z sojuszu z Stanami są w stanie wyciągnąć dorażne korzyści w przeciwieństwie do nas.
Myślę, że jest to temat tak szeroki, że może zachęciłbym Pana Grzegorza Prasała do otwarcia nowego forum pt. Cała prawda o Stanach Zjednoczonych Ameryki, jako światowego obrońcę pokoju i demokracji:(

Siły Zbrojne Ukrainy

#46
"Polska skamle do amerykanów jak zbity szczeniak, który to, by się przypodobać jest w stanie pocałować w d..ę swojego sojusznika USA, ale znam przykłady krajów, które z sojuszu z Stanami są w stanie wyciągnąć dorażne korzyści w przeciwieństwie do nas."

Bardzo proszę, bez przesady. Jedyne, co amerykanie mogą nam jak na razie dać to kasę, obecnie jesteśmy w tzw. drugiej lidze państw otrzymujących pomoc finansową, są czynione kroki w celu znalezienia się w pierwszej(to my czynimy kroki by mieć zyski ze wspierania polityki amerykańskiej). I wypadałoby, by w końcu wznieść wizy dla Polaków, tu również nie liżemy d..y, co rusz ktoś wyjeżdża w sprawie wiz, ciągle się o nie upominamy, administracja Busha zapowiada uproszczenia wizowe.

Polityka zagraniczna USA na Iraku się nie kończy, możemy im potem pomagać w innych trudnych dla nich sprawach. I jeszcze długo będziemy dla nich cenni gdyż amerykanie potrzebują sojuszników, by w końcu nie zostać okrzykniętym krajem dyktatorskim, na skalę światową. To, co dzieje się z Tajwanem nam nie grozi, wsparcie USA dla Tajwanu to być lub nie być, dla nas z kasą lub bez kasy.

To rzeczywiście nie jest odpowiednie forum i temat do takiej dyskusji.