Struktura wojsk UW na wypadek wojny

Struktura wojsk UW na wypadek wojny

#1
Witam forumowiczów!

Nie ukrywam, że moja propozycja nowego tematu została zainspirowana ostatnimi „rewelacjami” nt. wojennych planów UW...

Chciałbym jednak skupić się na STRUKTURZE sił UW na zachodnim TDW w przypadku ewent. wojny w Europie. Strategia i prawdopodobne scenariusze były już przedmiotem burzliwej dyskusji na forum...

Oto najbardziej, moim zdaniem, prawdopodobny wariant wojennej struktury UW na lata 80-te:
(ciekawe czy wcześniej byłyby większe różnice?)

Proszę o uwagi i komentarze, powstawiałem znaki zapytania wszędzie gdzie miałem większe wątpliwości.

Po pierwsze:
Zarys struktury sił lądowych UW w ewent. wojnie.
Główne założenie to, że UW w I rzucie wystawia 4-5 frontów, w tym osobny front dzialający wzdłuż wybrzeża Bałtyku:

1. Front nadmorski (nadbrzeżny, bałtycki, itp.)
- zadanie: opanowanie Szlezwiku-Holsztynu, potem całego płw. Jutlandzkiego, docelowo → otwarcie drogi przez cieśniny bałtyckie
- siły:
- 5 A NVA (8 DZmot, 9 DPanc, 5 BRak, 5 BA, 5 BSap, 5 pplot, 5 pśm + 20 RDZmot) (zakładam, że 1 DZmot NVA zostałaby skierowana do „pacyfikacji” Berlina Zach.)
- 1 A WP (POW) (7 DDes, 8 DZmech, 12 DZmech, 20 DPanc, 15 DZmech, 16 DPanc, 2 BA, 7 BA, 6 BAA, itd. - temat jednostek WP już wielokrotnie omawiany!)
- mam info, że do jego składu zostałaby również przydzielona 94 DZmotGw z 2 APancGw – miałoby to sens, stacjonowała wokół miasta Schwerin, mieli blisko...
- być może front zostałby wsparty przez 6 DZmot z PłnGW?

2. Front północno-zachodni (północny lub 1. zachodni)
- zadanie: Hanower, Brema, potem Holandia i Belgia, przede wszystkim → Antwerpia i Rotterdam (chyba tam miały przybywać pierwsze konwoje z USA?)
- siły:
- 2 APancGw (16 DCzGw, 21 DZmot, 94 DZmotGw(?), 207 DZmot, 112 BRak, 458 BRak, 61 BRakPlot, 290 BA, 172 i 439 pśm + 19 RDZmot NVA)
- 3 AUderz (7 DCzGw, 10 DCzGw, 12 DCzGw, 47 DCzGw, 36 BRak, 448 BRak, 49 BRakPlot, 358 BA, 178 i 440 pśm)
- 20 AGw (25 DCz, 32 DCzGw, 35 DZmot, 90 DCzGw, 27 BRak, 464 BRak, 67 BRakPlot, 387 BA, 337 i 487 pśm) (6 BZmot „zajmuje się” Berlinem Zach.) (spotkałem się też z informacją, że 20 AGw weszłaby w skład frontu zachodniego (?))

3. Front zachodni (centralny lub 2. zachodni)
- zadanie: Zagłębie Ruhry, Frankfurt, (przy okazji przejęcie amerykańskich instalacji i magazynów aby uniemożliwić REFORGER ?), dalej → Paryż?
- siły:
- 8 AGw (27 DZmotGw, 39 DZmotGw, 57 DZmotGw, 79 DCzGw, 11 BRak, 449 BRak, 18 BRakPlot, 390 BA, 325 BSap, 336 i 486 pśm + 17 RDZmot NVA)
- 1 APancGw (9 DCz, 11 DCzGw, 20 DZmotGw, 181 BRakGw, 432 BRak, 53 BRakPlot, 308 BA, 443 BSap, 225 i 485 pśm)
- 3 A NVA (4 DZmot, 7 DPanc, 11 DZmot, 3 BRak, 3 BA, 3 pplot, 3 BSap, 3 pśm + 10 RDZmot)
- 2 A WP (ŚOW) (2 DZmech, 4 DZmech, 5 DPanc, 10 DPanc, 11 DPanc, 18 BA, 5 BAA, 23 BAA, itd.)
- 6 RDZmot NVA jako rezerwa frontu

(pytanie: jak pomiędzy te fronty podzielonoby jednostki podległe bezp. ZachGW? (głównie chodzi mi o 34 DA i 1 BSap)

4. Front południowo-zachodni
- zadanie: Bawaria, Strasburg, dalej → Lyon?
- siły:
- 1 A ČSLA (1 DCz, 2 DZmot, 19 DZmot, 20 DZmot, 321 BAC, 322 BAA, 51 BSap, 216 ppanc, 171 pplot, 11 pśm)
- 4 A ČSLA (3 DZmot, 4 DCz, 9 DCz, 15 DZmot, 331 BAC, 332 BAA, 1 Bsap, 217 ppanc, 252 pplot, 51 pśm)
- jednostki czeskiego wschodniego okręgu wojskowego (13 RDCz, 14 RDCz, 6 BSap – uzupełnienia?, wsparcie drugiego rzutu?)
- CentrGW (15 DCzGw, 18 DZmotGw, 48 DZmot, 185 BRak, 442 BRak, 211 BA, 5 BRakPlot, 238 i 490 pśm - idą w drugiej linii czy dostają „swój” odcinek, jako samodzielna armia czy są wcielane do armii czeskich?)
- do tego dochodzi 28 KA CentrGW (30 DZmotGw i 31 DCz), jaka jest jego rola???
- bezpośrednio pod dowództwo frontu podlegałyby pewnie czeskie: 31 BAC, 7 DA (71 BAA, 75 BAH), 22 BDes, 82 BRakPlot, 7 BSap,
do tego frontu być może weszłyby też (uderzające na Bawarię przez Austrię):
- jednostki PłdGW (13 DCzGw, 19 DCzGw, 93 DZmotGw, 254 DZmot, 55 BRakPlot)
- jednostki Armii Węgierskiej (?)

5. Możliwe, że część jednostek PłdGW oraz Armii Węgierskej utworzyłyby osobny (południowy?) front uderzający na północne Włochy – ale to już osobny temat do spekulacji...

Po drugie:
Północna Grupa Wojsk AR w Polsce.
Niejasne dla mnie pozostaje przeznaczenie jednostek PGW (a co za tym idzie ich wpływu na wojenną strukturę WP!). Suworow („Inside the Soviet Army”) twierdził, że te weszłyby w skład dwóch armii wystawianych przez WP. Miałoby to sens z wojskowego i politycznego punktu widzenia, bo wzmocniłoby polskie armie (oprócz nowoczesnych czołgów chyba szczególnie przydałaby się „Buki” 140 BRakPlot z Trzebieża!), a jednocześnie dodatkowo ograniczyło ich samodzielność (swoją drogą, ciekawe kto by nimi dowodził?...), ale do końca nie jestem tego taki pewien. A może te dwie dywizje stanowiłyby odwody frontów płn.-zach. (nadmorskiego?) i zach., a mniejsze jednostki włączonoby do polskich armii?

Po trzecie:
2 A WP.
Założyłem, że jednostki 2 A WP wchodzą w skład frontu zachodniego, ponieważ front nadmorski byłby (chyba) po prostu zbyt wąski dla operacji aż trzech armii (w sumie byłoby może nawet 15 dywizji!), a jednostki armii duńskiej nie przedstawiały aż tak dużej wartości jak jednostki V KA USA na południu, poza tym ze Śląska mają bliżej do Norymbergii niż Kilonii...
Co do 4 A WP (WOW) jestem zdania, że (razem z naszymi RDZmech?) miałyby pełnić rolę sił okupacyjnych w Danii.

Po czwarte:
Drugi rzut.
Mnóstwo spekulacji rodzi kwestia przeznaczenia i zadań jednostek drugiego rzutu. Zupełnie „na wyczucie” zakładam, że 11 AGw „poszłaby” za frontem nadmorskim, jednostki Białoruskiego OW za frontem północno-zachodnim, Kijowskiego OW za zachodnim, a Przykarpackiego za południowo-zachodnim.

Po piąte:
Jednostki powietrzno-desantowe.
Zakładam, że nasza 6DPD ląduje w Danii, razem z 336 BPM i 37 BDSz, 35 GwBDSz wspiera front zachodni (?). Ale to gdzie wylądowałyby sowieckie dywizje powietrzno-desantowe (podległe przecież WDW) to zupełna zagadka! (a czy po lądowaniu przeszłyby pod komendę frontów?).

Po szóste:
Lotnictwo.
Mam informację, że 16 AL zostałaby podzielona na dwa korpusy lotnicze: 60 (6 GwDLM, 105 DLM-B, 126 DLM) i 61 (16 GwDLM, 125 DLM-B), które wzmocnione pułkami z Białorusi (tylko z 26 AL? którymi? – na pewno 1 DLB, a może też z innych AL?) i utworzyłyby dwie de facto odrębne armie lotnicze (?)wspierające front północno-zachodni i zachodni.
Jednostki LVA zostałyby „rozparcelowane” pomiędzy te sowieckie AL (?).
Polskie DL z Pomorza wraz ze 132 DLB wsparły by front nadmorski (?).
Na południu Czesi wraz 131 DL utworzyliby samodzielną armię lotniczą (10 AL) wspartą przez pułki z 14 AL.
36 AL i lotnictwo węgierskie operowałyby na południowej flance zachodniego TDW.

Ciekaw jestem innych pomysłów i koncepcji.
Pozdrawiam

Ten temat ma 19 odpowiedzi.

Poznaj 10 korzyści wynikających z założenia konta lub przejdź do forum:

Załóż konto Zaloguj się