Obraz WP do 1989 r. w zachodnich publikacjach

Kilka uwag do nazwy LWP

#22
*Pomijan fakt że w PZPR oprócz komunistów były inne nurty (np socjaliści, socjaldemokraci) nawet skrajnie nacjonalistyczne i antysemickie co jest sprzeczne z byciem komunistą. To była klasyczna partia władzy z socjalistyczną celebrą (zjazdy, pochody czy akademie)*

Czego sztandarowym przykłądem jest Mieczysław Moczar - najpierw ideowy internacjonalista z lat 50. ("ojczyzną wszystkich komunistó jest Związek radziecki"), a w latach 60. i 70. nacjonalista o stopniu zaangażowania porównywalnym z przedwojennym ONR-em (Stowarzyszenie Grunwald też się nie wzięło znikąd).
Ergo: mówienie o "komunistyczności" WP (bez "ludowego" - o ile wiem, to nigdy nie był oficjalny człon nazwy Sił Zbrojnych PRL) to co najmniej nieporozumienie.

Wracając do tematu:
Studiując w połowie lat 90. w Łodzi znalazłem w taamtejszej biblitece uniwerysteckiej oprócz wspomnianej ksiązki Hacketta (to taki coś a'la późniejszy "Czerwony Sztorm" Clancy'ego, tylko idące nie w beletrystykę, ale "opowieśc dokumentalną"; z myślą przewodnią "co zachód musi zrobić, żeby nie przegrać wojny z UW") także książkę "Strategic geography" - opisuje różne rejony świata, z naciskiem na Europę, na których może toczyć się III wojna światowa. Pokrótce przedtawiono też siły obu stron i o WP byly tam informacje nawet w miarę poprawne (na szczeblu dywizji; to był tylko taki ogólny obraz). Do tego książka z 1980 roku o Układzie Warszawskim jako takim (zdjęcia i opisy uzbrojenia, plansze barwne z sylwetkami, odznakami, stopniami itp.) - autora niestety nie pamiętam. Miała błedy, szczególnie w strukturach dywizyjnych (schematy organizacyjne) - numeracja jednostek tylko na szczeblu dywizji, ale z tego, co pamiętam, to nawet poprawna.
Były 2 Ospreye z połowy lat 80, oba w serii "Elite": "Soviet Bloc Elute Forces" i "Warsaw Pact Ground Forces" - ale też były tylko numery dywizji, pozostałę jednostki szczebla armijnego i centralnego tylko wspomniane. Plus plansze barwen - ale np. praca o jednostkach elitarnych została mocno skrytykowana w jednym z pierwszych numerów "Komandosa" z bodaj 1992 roku - odnośnie Polaków - że złe mundury, nieistniejące odznaki itp.
Byl jeszcze jeden Osprey z serii "Elite" - "Tank war. Central front" autorstwa Stevena Zalogi (wyszedł po polsku nakładem Editions Spotkania), ale zgadzały się tylko numery dywizji; z liczbą sprzętu bylo już różnie; odnośnie ZSRR miał spoooro błędów, nawet w części dotyczącej zachodnich okregów wojskowych, a nawet Grup Wojsk.

Artykułów z wojskowej prasy zachodniej niestety nie znam.

BTW: jak w tekście postu zakodować cytat z czyjejś wypowiedzi? Fora oparte na phpbb znam, ale silnika tego forum - wcale...

Kilka uwag do nazwy LWP

#23
Odnośnie Książki Zalogi (mam ją w domu). Jest tam kuriozalny opis bitwy gdzie cztery okopane Abramsy (pluton) przy wsparciu artylerii 155mm rozwala cały radziecki pułk czołgów gwardii czyli 94 T-80B. 31 BMP-1 18 2S1 i 3 BRDM. Po wprowadzeniu nowej generacji uzbrojenia na początku lat 80 byli widać pełni optymizmu.
Ciekaw jestem jak by wyglądał opis powstrzymania przez amerykański pluton zmech (na 4 M-2) naszego pułku czołgów średnich na T-72 M1😉