NRD-owskie siły zbrojne

#1
Według dostępnej wiedzy zestawów Tunguska w NAL NRD nie było, a przynajmniej żadne poważne źródło nie wspomina o nich inaczej niż w czasie przyszłym niedokonanym, że tak powiem. Była mowa o rozpoczęciu ich wprowadzania na uzbrojenie w latach 1991-1995. Analogicznie od około 1993 roku miały być wprowadzane Buki na miejsce Krugów.

Teoretyczne i praktyczne zapoznanie się wyższej kadry dowódczej Truppenluftabwehr (wojsk OPL) z jednym i drugim zestawem miało miejsce w 1988 roku w Strausbergu i na magdeburskim poligonie. Dosyć konkretnie opisał to szef wojsk OPL NAL NRD generał Kneiphoff w książce z 2004 roku poświęconej temu rodzajowi wojsk. Z drugiej strony zainteresowani doskonale wiedzieli, że NRD nie będzie w stanie finansowo udźwignąć tych zakupów.

Była też wstępnie mowa o przyszłym nabyciu zestawów Tor dla szczebla dywizyjnego, skoro już jesteśmy przy OPL.

P.S.
Obszerna (ponad dwie strony tekstu) pierwsza część artykułu nosi podtytuł "Z Wehrmachtem w tle", co odpowiada historycznej prawdzie. Wehrmacht w tle rzeczywiście był. Nie tylko w kontekście politycznym i ideologicznym, ale u zarania NRD także w aspektach czysto wojskowych, mało znanych albo kompletnie nieznanych polskim czytelnikom. Przykłady wyżej wymieniłem. W ramach tego rozdziału kwituje się to złożone zagadnienie w dwóch zdaniach, które w takiej formie zdecydowanie upraszczają problem, żeby nie powiedzieć, że nie odpowiadają faktom. Skoro tak jest, to ja ośmielam się pozostać przy moich zastrzeżeniach. Nie zmieniają one ogólnie pozytywnej oceny artykułu.

Ten temat ma 242 odpowiedzi. Ponieważ jest to wątek archiwalny, dostęp do niego niedługo będzie płatny.

Zarejestruj się Zaloguj się