Gawrony, Orkany i Sępy

Gawrony, Orkany i Sępy

#42
Jestem realista i wiem ze w tym roku ani w najblizszej przyszlosci nie bedzie na to pieniedzy. Ale moze w okresie 5 lat cos sie znajdzie ?? W koncu za 5 lat Tarantule beda juz mocno leciwe, a ich uzbrojenie rakietowe, systemy wykrywania i dowodzenia prawie ze archaiczne.

A wydaje sie ze za jakies 5 lat glowne koszty zwiazane z przejeciem Kobbenow i Fregat beda juz za nami, torpedy MU-90 beda juz kupione, a Mi-14 zmodernizowane, wiec sadze (marzy mi sie) ze jest szansa by znalalo sie troche funduszy.

No bo jak tak mysle to uwazam ze za te 5 lat to glownymi bolaczkami PMW bedzie zakonczenie budowy Gawrona i kontynuowanie budowy drugiej korwety (mam nadzieje ze bedzie budowana), ewentualna modernizacja Bryz do aktualnie testowanego modelu i wlasnie modernizacja Tarantul (bo projekt nowego niszczyciela min bedzie moze wtedy dopiero opracowywany).

Robert jeszcze jedno pytanie. Czy DZSZ MON ma zamiar kupic RBSy tylko dla Orkana czy tez od razu dla calej trojki (dlaczego to moje pytanie od razu wydaje mi sie glupie i naiwne ??)

Gawrony, Orkany i Sępy

#43
Za pięć lat nie będzie żadnej modernizacji Tarantul. Dlaczego? Bo i tak nie będzie na to kasy. Za pięć lat rzeba będzie pomyśleć o nowych niszczycielach min, utrzymac fregaty.

Co liczby rakiet to mam wątpliwości czy w ogóle dojdzie do zakupu. Byc może weźmiemy parę starszych RBS15 Mk2 od Szwedów i wszystko. MK3 miała być bowiem robiona na eksport - dla Niemców na korwety K-130 i dla nas. Szwedzi nie planują ich zakupu bo mają wystarczające zapsy swoich. Teraz gdy Niemcy poważnie zastanawiają się czy kupić Mk3może sie okazać, że zostaniemy sami.

RR

Gawrony, Orkany i Sępy

#44
Robert
Co do modernizacji nie mam pytań. Mam inne pytanie czy okręty nie będą musiały przejść remontu kapitalnego.
Osy kupowaliśmy w okresie hossy, czyli zapasy rakiet mogły być spore. W latach 80-tych celowaliśmy jednak w zakupach z minimalną ilością amunicji i zubożonym serwisem (np. MiG-29).

Gawrony, Orkany i Sępy

#45
ESSM kosztuje jednostkowo 0,5 mln USD! Absolutnie nas na to nie stac... no chyba ze okrety beda plywaly z pustymi wyrzutniami [o przepraszam kupi sie po 2 sztuki zeby ladnie wygladaly na okolicznosciowych fotkach]

Gawrony, Orkany i Sępy

#46
Zaraz, zaraz piszesz ze Niemcy zastanawiaja sie na RBS-ami? To znaczy ze K130 nie beda przenosic tego systemu? Jakos sie nie spotkalem z tego typu informacjami - w takim razie co planuja w zamian? Co sie tyczy wersji mk3 to nawet po wycofaniu Niemcow Szwedzi imho beda zainteresowani ta rakieta bo daje ona calkiem nowe mozliwosci w porowaniu ze starszymi wersjamio. Nowe fregaty stealth pewnie w koncu beda w nie wyposazone. Myle sie?

Gawrony, Orkany i Sępy

#47
Co do modernizacji Sepa to jest to jak narazie pusta gadanina... zero konkretow. Owszem producent stwierdzil ze taki wariant Sokola wchodzi w rachube ale opracowanie morskiej wersji bojowej kosztowalo by krocie. Same systemy smiglowca kosztowaly by majatek. Widac na jakie problemy natrafia modernizacja kilku mi-14. Moim zdaniem mozna w temacie morski smiglowiec bojowy - przeciwpodwodny mozna liczyc tylko i wylacznie na jakies darowizny - sprzet z demobliu. Pewnie za pare lat trafia do Marwoja wycofywane masowo SeaKingi i SeaLynxy ktore to "zejda" po wprowadzeniu w Europie Zachodniej NH-90 i EH-101. Nie ma kasy na takie ekstrawagancje🙁

Gawrony, Orkany i Sępy

#48
Bardzo chciałbym napisać Arturowi, że nie ma racji.
Niestety wydaje mi się, że ma w 100 %.
Liczymy na sprzęt w ramach pomocy wojskowej i miejmy nadzieję, że NATO sfinansuje choć częściowo amunicję i remont.
cron