Siły zbrojne Ukrainy

Siły Zbrojne Ukrainy

#12
Będziemy mieć 37MiG-29A i 8MiG-29UB razem 45 z tego na części 13. Ale w sumie jeżeli byłyby potrzebne oczywiście, że tak.

Siły Zbrojne Ukrainy

#13
Jedyne co widze sensowne to przejecie Mi-24 w wersji W i skasowanie naszych D. Dzieki temu mieli bysmy maszyny w miare ujednolicone. Inna sprawa to takie postepowanie jest bezzsensowne, poniewaz koszty sa spore (koniecznosc remontu) a zysk niewielki.

Siły Zbrojne Ukrainy

#15
Ciekawe że temat nie wywołał takiej dyskusji jak w przypadku Białorusi. Oczywiście po za podobieństwami obu tych tematów (krajów) powód myśle jeszcze jeden: jak można dyskutować o szansach RP w potencjalnym konfikcie czytając dane o wyposażeniu Ukrainy? Przeraża mnogość i siła zwłaszcza wsparcia artyleryjskiego oraz potęga lotnictwa (oczywiście piszę o liczbach, które nawet pomniejszone o sprzęt niesprawny porażają!).

Siły Zbrojne Ukrainy

#16
Być może dlatego ze pomimo podobieństw obydwu krajów - Ukrainy i Białorusi - stosunki dyplomatyczne z tym pierwszy mamy przynajmniej poprawne i w chwili obecnej przyszłość tychże jest przewidywalna.
Ukraina aspiruje do członkostwa w NATO i WTO i dlatego nasze poparcie (jako najbliższego sąsiada) jest jej bardzo potrzebne.

Siły Zbrojne Ukrainy

#17
Ale ich budżet obronny i tak jest ponad sześciokrotnie mniejszy od naszego. Za parę lat ta armia będzie jednym wielkim wrakiem, obecnie to jest zakręcony mentlik. Będzie niezdolna do działania na większą skalę. Niczym tego nie uargumentuję, bo każdy potrafi to sobie zrobić. A te papierkowe liczby nie robią na mnie najmniejszego wrażenia. Tylko potwierdzają to, co przed chwilą napisałem.

Siły Zbrojne Ukrainy

#18
Na pewno nasze stosunki z Ukrainą układają się dużo lepiej niż z Białorusią jednak wydaje mi się że Ukraina z Kuczmą powoli zmierza pod skrzydła Rosji, będąc zawiedzioną na narzekania Europy co do sposobu sprawowania władzy i nie sprecyzowanych terminów wstąpienia do Nato czy UE. Chociaż przez swój tak znaczny udział w Iraku chcą się chyba pokazać i przypomnieć o sobie względnie zdobyć wdzięczność wielkich (USA-zaproszenie do Nato).

Siły Zbrojne Ukrainy

#19
Budżet pewnie i jest 6-krotnie mniejszy. Jednak nie brał bym tego wskaźnika dosadnie. Mają na pewno mniejsze koszty utrzymania żołnierza (płace, sprawy socjalne) jak i zaopatrzenia (np.tanie paliwo). Chyba także nie narzekają na poziom swojej bazy remontowej. Nawet niech z tych 312 Su-24 lata 100 to i tak dla mnie jest coś. Za kilka lat na pewno te proporcje się zmienią, mają jednak poważną podstawę sprzętową do tych zmian.

Siły Zbrojne Ukrainy

#20
Sugerowanie się suchymi liczbami bez zwrócenia uwagi na realia nic nie daje.
Armia rozbudowana fakt. Sęk jednak w tym, że Ukraina jest biedniejsza od Polski i utrzymywanie tak dużej armii na przyzwoitym poziomie jest niemożliwe.
Mnogość typów w biednym państwie nie tyle poraża co raczej sugeruje słaby stan techniczny i niski poziom wyszkolenia żołnierzy. Np. w bronii pancernej widać mozaikę sprzętu.
Rozpatrując lotnictwo widać, że przed Ukrainą ogromne problemy. Resursy MiG-23 / MiG-27 / Su-24 i Su-22 zbliżają się nieubłaganie do końca. Za parę lat należy się spodziewać, że na stanie pozostaną wyłącznie MiG-29, Su-27 i uderzeniowe Su-24. Samoloty te nie były modernizowane w latach 90-tych a po wypadku na pokazach lotniczych ujawniono katastrofalny stan sił powietrznych. Nalot pilotów jest bardzo niski. Czytałe o wypadku kiedy Rosyjscy piloci bez trudu sforsowali OP Ukrainy wykazując jego słabość.
Za kilka lat wartość bojowa ich armii będzie coraz bardziej wątpliwa.