Rozpoznanie w WP

#2
Rozpoznanie nie jest najmocniejsza strona naszej armii. Co do BSLów, mamy plany zakupienia w ciągu najbliższych lat 2 tego typu urządeń, klasy amerykańskiego Predatora. Jeśli chodzi o lotnicze zasobniki rozpoznawcze to F16 będą je miały na wyposażeniu.
Wyposażenie jednostek rozpoznawczych WL, też może nie jest rewelacyjne, ale jednostki elitarne(6BDSz, 25BKP, brygady na KTO) będą na pewno priorytetowo traktowane i w pierwszej kolejności będą im dostarczane radary pola walki, rozpoznawcze Patrie itd.

Rozpoznanie w WP

#3
Panowie. Przyszłość wygląda wbrew pozorom obiecująco.

1) W latach 2006-2007 zakupimy 2 zestawy BSP(jeden zestaw to dwa predatory)
2) rozpoznawcze patrie
3)Kontynuowanie modernizacji BRDM-2 do standardy żbik
4) kontynuowanie radarów rozpoznania pola walki sabre
5) systemy sabre na podwoziu HMMWV M1025A2 lub rodzime systemy SRPW-11
6)8 systemów rozpoznawczych DB-110 Goodricha(w każdą pogodę o każdej porze doby) dla F-16.

Rozpoznanie w WP

#5
1.
Znowu pesymizm. Zapomnieliście chyba o 9. pułku rozpoznawczym z Lidzbarka Warmińskiego i 2. pułku rozpoznawczym z Hrubieszowa? Posiadają przecież systemy: "Przebiśnieg", "Breń-2", "Jadwigi", "Leny", "Marek", "Łucje", noweczesne systemy łączności Harrisona. Jak zwykle parametry znane są częściowo, ale czy ten sprzęt to naprawdę tak mało? Rozumiem potrzeby sieciocentrycznego pola walki, które zaczyna się formować. BSL, elektronika i jeszcze raz elektronika, ok. Trzeba się rozwijać, ale nie róbcie Panowie z Polski jakiejś Etiopii.
Zdecydowanie ważniejsi są kompetentni ludzie. Doskonali technicznie i fizycznie, którzy uzupełnią funkcjonowanie elektroniki. Dziwnym trafem liczne formacje dalekiego i bliskiego rozpoznania utrzymują znaczące armie naszego globu. Afganistan ("Enduring Freedom") jest dobrą lekcją pokory dla wrogów HUMINT-u. Dodam (odbiegając od tematu rozpoznania), że braki kadrowe (kultura techniczna) były jedną z przyczyn porażek wojsk arabskich usiłujących pokonać Izrael.

2.
Pododdziały rozpoznawcze (kompanie, bataliony) znajdują się w brygadach i dywizjach. Różny jest zakres ich zadań, czym innym będzie zwiad na korzyść brygady zmechanizowanej, czym innym rozpoznanie przeprawy wodnej w wykonaniu saperów - płetwonurków.

3.
Żeby uchronić się przed chaosem w tym temacie i żeby nie wymyslano tu własnych, chybionych definicji rozpoznania, tylko wspomnę o nim na podstawie "Regulaminu działań wojsk lądowych":

- "Rozpoznanie jest obszarem wiedzy dotyczącym terenu, warunków atmosferycznych, działalności i możliwości prowadzenia walki przez aktualnego i potencjalnego przeciwnika. W rozumieniu rzeczowym - rozpoznanie to zespół sił i środków służących do spełniania czynnościowych funkcji rozpoznania i wyróżniający się spośród innych wojsk specyfiką podstawowego uzbrojenia, wyposażenia technicznego, organizacji, sposobu działania oraz szkolenia".

- "Celem rozpoznania jest walka o informację (kluczową) dla danego obszaru działań".


Pozdrawiam!

Rozpoznanie w WP

#8
O "Topazie" obszernie napisano dawno w "NTW" oraz w "PWL".
Co do bsl. Potrzebne, bezapelacyjnie. Ale czy to jedyny element gwarantujący sprawny system rozpoznania? Proponuję dowiedzieć się czym jest rozpoznanie, a nie tylko powtarzać stereotyp - brak nam nowoczesnego rozpoznania. Polecam też wywiady z gen. Ekiertem.

PZDR!

Rozpoznanie w WP

#9
Do Michała Roszaka:

1.
Piszesz o marnym rozpoznaniu w Wojsku Polskim. Czy jesteś w stanie sprecyzować ten stereotyp i ogólnik?

Chodzi Ci o strefę rozpoznania; strefę odpowiedzialności rozpoznawczej; rejon zainteresowania; rejon zastrzeżony, strefę zainteresowania itp?

2.
Czy możesz wskazać zadania rozpoznania (sensu largo)?

3.
Eksponując techniczne środki rozpoznania zapomniałeś najwyraźniej o zdobywaniu informacji przez pododdziały rozpoznawcze z wykorzystaniem technik: podsłuchu, patrolowania, wypadu, przesłuchiwania (jeńców, zbiegów, dezerterów), przepytywania ludności, napadu, zasadzki, walki.


Pozdrawiam!

Rozpoznanie w WP

#10
witam
cieszę się z tego tematu, biegną tu dwa wątki metodologiczne: metody rozponania i sprzęt na róznych szczeblach organizacji wojsk. do tego historia i futurologia.
czy mozna prosić o uzupelnienie i uporządkowanie histroryczne, tj, co mieliśmy do niedawna na róznych szczeblach i w róznych rodzajach wosjk (piechota, artyleria, lotnictwo) ?


pozdrawiam ?