Zmiana kategorii wojskowej

Zmiana kategorii wojskowej

#1
Witam, obecnie posiadam kategorię wojskową D. Komisję wojskową miałem w roku 2018, ze względu na wykrycie przy badaniu szmerów w sercu zostałem skierowany na badania kardiologiczne i na ponowne stawienie się przed komisją. Kardiolog wykrył niewielką wadę przeciekową w sercu jednak zaznaczył, że nie ma ona wpływu na wydolność ani zdolność do służby. Mimo tego przy ponownym stawieniu się przed komisją otrzymałem kategorię D. Taką kategorię dawali wtedy za byle co (nie wiem jak jest teraz) pomimo tego że wyrażałem chęć odbywania służby. Czy w takim przypadku istnieje możliwość zmiany kategorii wojskowej na A? Czasy mamy, jakie mamy więc nie chciałbym siedzieć na dupie jeśli u nas też się zrobi nieciekawie. Jeśli ktoś miał podobną sytuację, lub wie jak to wygląda od strony prawnej będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam.

Zmiana kategorii wojskowej

#2
Istnieje możliwość skierowania osoby z kategorią zdrowia D do komisji lekarskiej, ale wymaga to użycia "podstępu". Należy złożyć w WCR wniosek o powołanie do któregoś rodzaju służby wojskowej, a zostaniesz skierowany do komisji z urzędu. Po uzyskaniu pozytywnego orzeczenia będziesz mógł albo wycofać wniosek, albo "podjąć wyzwanie", jeżeli interesuje Cię służba wojskowa.

Podstawa prawna: art. 79 ust. 1 oraz art. 81 ust. 2 pkt 4 ustawy o obronie Ojczyzny.

Zmiana kategorii wojskowej

#3
A czy z uwagi na pogorszenie stanu zdrowia można zmienić kat. z D na E? Oczywiście po okazaniu odpowiednich zaświdczeń lekarskich.