Gawrony, Orkany i Sępy

Gawrony, Orkany i Sępy

#31
Piotr.
Nie jestem "w gorącej wodzie kąpany".
Poczekam kolejny tydzień na komentarze.
Czyli do czasu, aż pełny tekst tego artykułu ukaże się na stronie internetowej tygodnika "NIE".
Zapewniam, że po zapoznaniu się z jego trescią, tak jak ja, na początku będą się śmiać, a później zwrócą się z prośbą o komentarz, gdyż opwiedziana przez autora historia pontonu za 666 tysięcy złotych wydaje się po prostu nieprawdopodobna!

Gawrony, Orkany i Sępy

#32
Ja czytałem, że w tym roku 2 Orkany mają otrzymać systemy RBS-15MK-2. Niestety MK2 a nie znacznie lepsze MK3. Co do fregat to najpierw zmodernizujmy Kaszuba, a potem możemy myśleć o Gawronach. Modernizacja Kaszuba=wyposażenie go w (oczywiście mówię tylko o uzbrojeniu):
- wyrzutnie pocisków GROM
- zestaw p-rakietowy (Phalanx)
- rakiety p-okrętowe (RBS-15Mk3).
To wariant minimum. Przydałyby się też nowe wyrzutnie torped POP (te 533 mm posiadane przez Kaszuba są przestarzałe) i nowy system p-lotniczy
Co do systemu p-lotniczego dla Gawronów to jestem za ESSM. O przyszłości naszej MW po 2015 wolę się nie wypowiadać.
Pozdrawiam
JP

Gawrony, Orkany i Sępy

#33
Jakub - a gdzie czytales o RBS'ach ?

Co do Kaszuba to sorry Jakub ale troche przesadziles.....

Z Gromami to sie zgadzam, zreszta wymienic Strzaly na Gromy nie powinno byc zbyt ciezko. Wielkosciowo sa podobne, a Wroble mysle ze stosunkowo latwo jest zmodernizowac.

Co do Phalanxa to nie wydaje mi sie by byl sens instalacji. System jest zbyt drogi i wydaje mi sie ze bez sensu stosowac go jako jedyn system plot/prak.

Na rakiety woda/woda to za bardzo nie ma w tej chwili miejsca. By je wstawic wydaje mi sie ze trzeba by usunac obie wyrzutnie torped 533 mm. Mozna by wtedy w to miejsce wstawic ze 2xII RBSy i 2xIII wyrzutnie torped 324 mm. Ale obawiam sie ze musialo by to wiazac sie ze znaczna modernizacja calego okretu. Przeciez same RBSy to jeszcze niewiele zrobia. Trzeba im dodac nowoczesny sytem kierowania ogniem zintegrowany z systemem dowodzenia. A nie sadze by oplacalne bylo zaprojektowanie calkowicie nowego systemu dowodzenia i kierowania ogniem dla pojedynczego okretu. No i oczywiscie trzeba by wyposazyc tak zmodernizowanego Kaszuba w nowoczesne systemy radarowe, sonarowe i wre. Jak mylisz Jakub - watro to wszysko robic dla jednego, mimo wszystko dalekiego od doskonalosci okretu ?? Ja uwazam ze nie. O wiele bardziej wartosciowe jest inwestowanie w przyszlosc.

A co do ESSM to tez jestem za, tylko czy bedzie nas na to stac ??

Gawrony, Orkany i Sępy

#34
Zgadzam się z Michałem. PMW ma bardzo mało pieniędzy a kompleksowa modernizacja Kaszuba pochłonęłaby majątek. Najlepiej inwestować w Gawrona. Marzy mi się (chyba tylko we śnie) żeby powstały 2-3 jednostki (chciałem napisać 4 ale jeszcze ktoś uzna, że wypiłem coś mocniejszego😀).

Gawrony, Orkany i Sępy

#35
Mysle ze 2 jednostki na dzien dobry (najblizsze 10 lat) sa mozliwe do zrobienia. A nastepne dwie w nastepnej 10-latce to beda gleboko zmodernizowane Gawrony. I te drugie dwie jednostki to by byly nastepce naszych fregat, ktore wtedy beda juz tylko zlomem.

Gawrony, Orkany i Sępy

#36
W ostatniej Polsce Zbrojnej jest napisane ze Orkan ma latem wyjsc ze stoczni wyposazony juz w zakupione w tym roku RBS. Z tym ze napisano ze w tym roku maja zostac zakupione RBSy dla wszystkich trzech kutrow rakietowych. Prawde powiedziawszy az nie chce mi sie wiezyc by zakupiono jednoczesnie az tyle rakiet, skoro pozostale kutry jeszcze nie poszly do stoczni....

A moze sie myle i pozostale dwa tez juz sa modernizowane ?? Jarku moze ty masz jakies wiadomosci na ten temat. Przecziez PMW to twoj konnik.

Gawrony, Orkany i Sępy

#37
Wg mnie pierwszy okręt tego typu po modernizacji wyjdzie ze SMW w tym roku ale bez rakiet. Intencją akapitu w "PZ" jest chyba to iż nie mozna juz dłużej czekać na zakup rakiet w chwili gdy okręt będzie miaj juz wszystkie systemy radioelektroniczne. Mozliwe iź PMW na okres przejściowy wypożyczy RBS-15 Mk 2 do czasu zakupu RBS-15 Mk 3. Sama instalacja kontenerowych wyrzutni rakiet to chwila moment. Okręt ze SMW wyjdzie juz z podstawami pod kontenery.
Więcej szczegółów mógłby napisac Robert R.

Gawrony, Orkany i Sępy

#38
Mam pytanie do marynistów. Kiedy wystąpi konieczność (celowość) modernizacji bądź remontu. Tarantule I otrzymaliśmy kolejno w 1983, 1984, 1988 i 1989 r. Czyli najstarszy ma 21 lat.
Może również warto pomyśleć o modernizacji połączonej z remontem, ciekawe jaki mamy zapas rakiet i do kiedy mogą być używane.

P. S. W temacie PMW czuję się mało kompetentnie dlatego być może piszę głupstwa.

Gawrony, Orkany i Sępy

#39
Piotr - na pewno glupst nie piszesz.

Rakiet wydaje mi sie ze mamy sporo. W momencie zakupu Tarantul juz byly one nie najnowsze wiec i powinny byc stosunkowo tanie tak wiec sadze ze Polacy kupili ich troche. Zreszta zdaje sie ze dokladnie te same rakiety byly uzywane na Warszawie. Wiec sadze ze mamy jeszcze ich na kilka lat cwiczen. Nie wiem jak dlugi resurs moga miec Styxy, ale nie sadze by bylo to wiecej niz 25 lat. Chociaz jak sie patrzy na nasze Osy to mimo iz sa jeszcze starsze od Tarantul to caly czas mamy na skladzie dzialajace P-15. Co do samych Tarantul to sadze ze w ciagu najblizszych 5-7 lat bedziemy zmuszeni do pomyslenia o ich modernizacji bo nie wyobrazam sobie znalezienia pieniedzy na zakup ich nastepcow. Same Tarantule wydaje mi sie ze beda musialy poplywac jeszcze w PMW z 15 lat minimum, oczywiscie o ile ich stan techniczny na to pozwoli.

A co do Orkana to tez wydaje mi sie ze to juz by byla kompromitacja gdyby po modernizacji, ktora kosztowala tyle pieniedzy wyplynal ze stoczni bez zamonotowanych, chociaz wypozyczonych RBS'ach.

Gawrony, Orkany i Sępy

#40
W tym roku DZSZ MON zamierza kupić rakiety RBS-15 - tak dokładnie napisałem w artykule. To nie to samo co stwierdzenie, że kupi, albo już kupił. Okręt pierwszy będzie gotowy w tym roku, ale modernizacja obejmuje m.in. tylko przygotowanie miejsc na wyrzutnie, czyli zabudowę stelaży pod pojemniki z rakietami. Reszta zależy już od DZSZ MON....

RR
cron